Sreda,
13. 2. 2013,
7.21

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Barack Obama govor gospodarstvo

Sreda, 13. 2. 2013, 7.21

8 let, 7 mesecev

Obama napovedal oživitev gospodarstva in umik vojakov iz Afganistana

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Predsednik ZDA Barack Obama je v govoru o položaju v državi spregovoril predvsem o gospodarskem okrevanju, med drugim pa napovedal umik vojakov iz Afganistana in konec vojne do leta 2014.

V svojem govoru je Barack Obama nizal pobude za svoj drugi mandat in povečanje proračunske porabe za številne projekte povezal z gospodarsko rastjo in novimi delovnimi mesti. Ob pomanjkanju sodelovanja kongresnih republikancev je zagrozil, da bo večino dela opravil sam.

Govor prekinjali aplavzi Govor pred obema domovoma kongresa in kabinetom, ki je trajal skoraj eno uro, so prekinjali aplavzi njegovih demokratov, občasno pa so se jim pridružili tudi republikanci, še posebej, ko je Obama pozval k potrditvi imigracijske reforme in zakonu o zaščiti žensk pred nasiljem. Odnos do priseljencev in žensk sta bila med ključnimi razlogi za poraz republikancev na zadnjih volitvah.

Obama je predlagal reforme za zmanjšanje stroškov zveznega zdravstvenega programa za upokojence Medicare, pri tem pa se je strinjal, da z rezi ne bodo prišli do blaginje.

Obama je pozval k zmanjšanju proračunskega primanjkljaja na uravnotežen način z zmanjšanjem porabe in novimi davčnimi prilivi ter opozoril kongres pred ustvarjanjem novih nepotrebnih kriz. "Največja država na svetu ne more opravljati svojega dela z drsenjem iz ene v drugo umetno ustvarjeno krizo. Dogovorimo se zdaj tu, da bo vlada odprta, da bomo pravočasno plačali račune in ohranili polno vero v posojilno sposobnost ZDA," je dejal.

Pozornost namenil tudi podnebnim spremembam Predsednik je med drugim pozval k povečanju vlaganj v čisto energijo, sprejetju ukrepov proti podnebnim spremembam, povečanju porabe za šolstvo in prvem povišanju zvezne zajamčene plače po šestih letih s 7,25 na devet dolarjev na uro. Predvsem demokrate je navdušil s pozivom za potrditev zakonodaje za zmanjšanje nasilja z orožjem, z besedami, da si to zaslužijo vse žrtve od Newtowna do neštetih drugih krajev po ZDA.

Glede podnebnih sprememb v prvem mandatu ni storil ničesar, tokrat pa je odločen, da bo nekaj storil s kongresom ali brez njega. "Lahko verjamemo, da so suše, poplave, neurja in požari le naključje, ali pa verjamemo v znanost in ukrepamo preden bo prepozno," je dejal Obama.

Na področju zunanje politike si je Obama prislužil aplavz z napovedjo, da bo v letu dni iz Afganistana umaknil 34 tisoč vojakov in vojno končal do konca leta 2014. Jedrski poskus Severne Koreje je označil za provokacijo, ki jo bo še bolj osamila, Iranu pa je sporočil, da mu ne bodo dovolili priti do jedrskega orožja.

ZDA bodo še naprej vodilna država pri preprečevanju širjenja jedrskega orožja po svetu, zato se bodo še naprej pogovarjale z Rusijo za nadaljnje zmanjšanje jedrskih zalog. Obama je posebej omenil grožnjo napadov preko interneta, zato je pred govorom izdal izvršni ukaz za utrditev varnosti na tem področju. Zagotovil je, da bodo ZDA vztrajale pri spoštovanju človekovih pravic v državah arabske pomladi in obljubil nadaljevanje pritiska na režim v Siriji.

Med prioritetami tudi trgovinski sporazum z EU-jem Sicer pa je tudi zunanjepolitični del govora namenil gospodarstvu in napovedal dokončanje pogajanj o čeztihomorskem partnerstvu in začetek pogajanj o celovitem čezatlantskem partnerstvu za trgovino in investicije z EU-jem. "Svobodna in poštena trgovina prek Atlantika podpira milijone dobro plačanih ameriških delovnih mest," je dejal.

Uradni odgovor opozicijskih republikancev je pozneje podal senator iz Floride Marco Rubio, ki je kritiziral predloge za novo porabo in Obami povedal: "Ne nasprotujem vašim načrtom zato, ker želim zaščititi premožnejše, temveč zato, ker želim zaščititi svoje sosede." Pri tem pa je posvaril Obamo, da bo z zvišanjem davkov in z zmanjševanjem porabe škodil le srednjemu razredu.

V imenu gibanja čajanke pa je posebej odgovoril republikanski senator iz Kentuckyja Rand Paul, ki je glede porabe kritiziral tako demokrate kot republikance.