Torek,
26. 2. 2013,
8.47

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

volitve Italija Ljudmila Novak

Torek, 26. 2. 2013, 8.47

8 let, 7 mesecev

Novakovo čudi izid italijanskih volitev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
"Sama se zelo čudim, kako lahko nekdo prejme tako veliko število glasov, potem ko vemo, kaj vse se je v vmesnem času zgodilo oziroma kaj vse se očita na primer Berlusconiju," je dejala Novakova.

V odgovoru na novinarsko vprašanje je Novakova dejala še, da je "nedopustno", da država, kot je Italija, ne zagotavlja "tistih nekaj milijonov podpore", ki jo po zakonu mora dobiti slovenska manjšina. Odnos javnosti do slovenske manjšine se izboljšuje, na finančnem področju pa Slovenci še kako občutijo trenutno nedelovanje italijanske politike oziroma slabo finančno stanje, poudarja ministrica.

Inštitucije manjšine so ogrožene in zaradi tega je tudi slovenski urad za Slovence v zamejstvu in po svetu večkrat posredoval. "Trudimo se, da bi ta primanjkljaj nekako le ublažili, omilili in zato tudi dajemo neke interventne ukrepe," je pojasnila Novakova.

Izid volitev v Italiji za Slovence nauk za deželne volitve Politični pretres po objavi izidov parlamentarnih volitev v Italiji terja resen razmislek, pa meni stranka Slovenska skupnost (SSk). Dodaja, da bo treba rezultate podrobno analizirati in potegniti ustrezne zaključke predvsem z vidika bližnjih deželnih volitev. Kot je v sporočilu za javnost zapisalo deželno tajništvo stranke, je uspeh protestnega gibanja Pet zvezd komika Beppeja Grilla presegel pričakovanja in po prvih ocenah največ glasov odvzel levi sredini in še zlasti Demokratski stranki.

Prav tako si po mnenju SSk ne gre zatiskati oči pred dejstvom, da je bila Grillova lista zelo uspešna tudi v dvojezičnih občinah in je torej dobila marsikateri slovenski glas, posebej pa je zaskrbljujoča podpora, ki jo kljub vsemu še vedno ohranja nekdanji premier Silvio Berlusconi.

Rezultate bo potrebno podrobno analizirati in potegniti ustrezne zaključke, predvsem z vidika bližnjih deželnih volitev, saj se je na domačih tleh izkazalo, da so bili glasovi volivcev SSk odločilni za to, da je Demokratska stranka v Furlaniji Julijski krajini dobila štiri senatorje. SSk je tudi zadovoljna z izvolitvijo Tamare Blažina, ki bo odslej sedela v poslanski zbornici.

SSk: Cilj na deželnozborskih volitvah je zmaga levosredinske koalicije Pri SSk sicer že razmišljajo o bližnjih deželnozborskih volitvah, ki bodo v FJK 21. in 22. aprila, saj se že začenja volilna kampanja. Deželne volitve pa so po mnenju SSk za Slovence še bolj pomembne.

SSk bo nastopala z lastnimi samostojnimi listami v vseh deželnih volilnih okrožjih in bo podprla kandidatko Demokratske stranke Deboro Serracchiani. Cilj, piše v sporočilu za javnost, je zmaga levosredinske koalicije, še prej pa potrditev zastopnika SSk v deželnem parlamentu. Za dosego tega rezultata pa bo morala slovenska stranka ponovno zastaviti vse svoje sile in strniti vrste predvsem proti razpršitvi dragocenih glasov, so še prepričani v SSk.

Levosredinska koalicija Piera Luigija Bersanija je na predčasnih parlamentarnih volitvah v Italiji, ki so potekale v nedeljo in ponedeljek, dobila tesno večino v poslanski zbornici. Tudi v senatu je dobila večino glasov, ni pa ji uspelo zasesti večine sedežev. Ta bo pripadla zavezništvu nekdanjega italijanskega premiera Silvia Berlusconija. Leva sredina bo morala tako v senatu, od katerega potrditve so odvisni vsi zakoni, poiskati partnerja.

Berlusconi zasedel 124 sedežev Po preštetju vseh glasov z volitev, ki so potekale v nedeljo in ponedeljek, je Bersanijeva koalicija za poslansko zbornico dobila 29,54 odstotka glasov in tako zasedla 340 sedežev. Tik za njo pa se je uvrstila desna sredina bivšega premiera Berlusconija, ki je pobrala 29,18 odstotka glasov, zasedla pa 124 sedežev.

Za senat je Bersanijev blok sicer pobral največ glasov, to je 31,63 odstotka, ne pa tudi večine sedežev. Zasedel jih bo namreč 113, medtem ko jih bo šlo Berlusconijevemu zavezništvu, ki je pobralo 30,72 odstotka glasov, 116. Leva sredina bo morala tako v zgornjem domu parlamenta, od katerega potrditve so odvisni vsi zakoni, poiskati partnerja.

Hud udarec za Montija Na tretje mesto v senatu se je presenetljivo uvrstilo protestno gibanje Pet zvezd komika Beppeja Grilla, ki je pobralo 23,79 odstotka glasov in bo imelo 54 sedežev. Hud udarec pa je na volitvah utrpel odhajajoči tehnični premier Mario Monti, ki je s svojim sredinskim zavezništvom pobral le 9,13 odstotka glasov in tako zasedel 18 sedežev.

V poslanski zbornici je medtem gibanje Pet zvezd s 25,55 odstotka glasov postalo celo najmočnejša posamična stranka, imelo pa bo 108 poslancev. Montijevo zavezništvo je pobralo 10,56 odstotka glasov in bo imelo 45 poslancev.

Bersanijeva Demokratska stranka se je že v ponedeljek zvečer razglasila za zmagovalca volitev, a na drugi strani so po poročanju BBC v Berlusconijevem bloku ocenili, da je izid volitev pretesen, da bi lahko določili zmagovalca.

Za vladanje potrebna večina v obeh domovih Italija se je tako znašla v nekakšnem zastoju, saj je za vladanje potrebna večina v obeh domovih. To pa za tretje največje gospodarstvo v območju evra, ki je močno zadolženo in v globoki recesiji, niso dobri obeti.

Na evropskih borzah je tako že v ponedeljek prvotno navdušenje ob objavi rezultatov vzporednih volitev, ki so kazali na zmago levice tako v poslanski zbornici kot senatu, popustilo. Volitev se je po podatkih notranjega ministrstva udeležilo dobrih 75 odstotkov volivcev, kar je manj od 81 odstotkov, kolikor jih je na volišča odšlo leta 2008.

V Italiji je sicer najmočnejša frakcija v poslanski zbornici deležna bonusa za stabilno večino in tako zasede 340 od skupaj 630 sedežev. V senatu pa za večino potrebuje 158 od 315 sedežev.

Evropska komisija je v odzivu na izid volitev v Italiji, ki vzbuja strah pred povečanjem nestabilnosti v območju evra, poudarila, da od Rima še naprej pričakuje spoštovanje zavez za ureditev javnih financ in izvedbo reform. Bruselj sliši skrbi Italijanov, a vztraja pri svoji politiki zategovanja pasu in reform. "Dobro smo slišali sporočilo zaskrbljenosti državljanov Italije," je dejal tiskovni predstavnik komisije Olivier Bailly. "A naše stališče do Italije ostaja enako," je pribil in posvaril pred sledenjem "sirenskim klicem populizma", češ da to ni pot, ki naj bi jo ubirale velike evropske stranke.

Bruselj sliši skrbi Italijanov, a vztraja pri svojih receptih "Komisija pričakuje, da bo Italija spoštovala svoje zaveze," je poudaril Bailly. Italija se je po njegovih besedah zavezala k izvajanju ukrepov za zmanjšanje primanjkljaja in dolga ter k izvedbi strukturnih reform za zagon rasti, izboljšanje konkurenčnosti in ustvarjanje delovnih mest. Bruselj tudi verjame, da je Italija sposobna hitro oblikovati novo vlado.

"Nikoli nismo rekli, da bo izvajanje ambicioznih reform v šestih mesecih prineslo veselje, srečo, ničelno brezposelnost in 10-odstotno rast. To bi bila iluzija," je poudaril Bailly. Za zdaj sicer še nismo videli pozitivnih učinkov na dolg in zaposlovanje, smo pa videli pozitivne učinke na primanjkljaj in konkurenčnost, je še izpostavil.

Rehn: Slika po volitvah je seveda kompleksna, a zaupamo italijanskim institucijam ... Vero v italijanske institucije je v posebni izjavi izrazil tudi evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn. "Takšna je demokratična izbira Italijanov. Slika po volitvah je seveda kompleksna, a zaupamo italijanskim institucijam ... da se bodo še naprej soočale z izzivi ter izvajale reforme za zagotovitev vzdržne rasti in delovna mesta," je dejal.