Sreda, 3. 10. 2018, 8.32
6 let, 2 meseca
New York Times: Trumpov oče je obogatel s prevarami, denar pa je prenesel na sina
Časopis New York Times objavlja izsledke preiskave financ ameriškega predsednika Donalda Trumpa, katere osnovna ugotovitev je, da je predsednikov oče Fred Trump obogatel z davčnimi prevarami, milijone dolarjev pa je nato prenesel na svojega sina.
Trump trdi, da mu je oče na začetku dal milijon dolarjev posojila, iz katerega je potem sam ustvaril milijarde dolarjev vreden poslovni imperij. New York Times zdaj ugotavlja, da je bil ta milijon, preračunan v današnje razmere, vreden 413 milijonov dolarjev, iz česar bi v desetletjih nastale milijarde, tudi če bi jih dal na vezano vlogo. Trump očetu "posojila" ni nikoli vrnil.
Večina očetovega denarja je prišla preko davčnih shem in prevar v devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Časopis stoji za svojo zgodbo kljub ogorčenju Trumpovih odvetnikov, ki so jo označili za popolnoma netočno in zagrozili s tožbo zaradi obrekovanja.
Radodarnosti Freda Trumpa je bil po poročanju časnika v največji meri deležen Donald, vendar pa je skupaj z bratoma in sestrama po ugotovitvah časopisa dobil milijardo dolarjev. Na to milijardo bi morali vsi skupaj plačati okrog 550 milijonov dolarjev davkov, vendar pa so s pomočjo raznih davčnih shem na koncu plačali le pet odstotkov te vsote.
Trump članka med nastajanjem ni želel komentirati, odvetnik Charles Harder pa je pisno sporočil, da predsednik z davki ni imel nikoli nič, ampak je zadeve prepustil sorodnikom in davčnim strokovnjakom. Pravni strokovnjaki v ZDA menijo, da je večina morebitnih kaznivih dejanj že zastarala, vendar pa bi se lahko zvezna davčna služba, ki ji zdaj kot predsednik poveljuje Trump, odločila za civilni pregon.
Fred Trump je obogatel kot nepremičninski baron New Yorka z zveznimi posojili in olajšavami, ker je gradil stanovanja za ljudi z nižjimi prihodki.
Trump obtožil New York Times negativnega poročanja
Ameriški predsednik Trump je časopis New York Times obtožil, da gre za zelo staro, dolgočasno in večkrat ponovljeno napadalno zgodbo. S tožbo zaradi obrekovanja sicer ni zagrozil. Trump je v jutranjem tvitu ugotovil, da je New York Times, ki si še vedno ni opomogel od napačne napovedi izida volitev 2016, doslej napisal 97 odstotkov negativnih zgodb o njemu. V 80. in 90. letih prejšnjega stoletja je bilo glede na raziskavo časopisa povsem drugače. Trump naj bi izjemno uspešno ovijal novinarje uglednih časopisov okrog svojega prsta, da so pisali o njem kot o največjem podjetniku vseh časov.
Če je kakšen pisal drugače, ga je spravil stran. Opisan je primer novinarja, ki je ugotovil, da gre pri Trumpovih projektih v Atlantic Cityju za hiše iz kart in Trump mu je "za nagrado" dal drage vstopnice za boksarski dvoboj, kar je novinar neprevidno sprejel in Trump je potem poklical urednike, ga prijavil, da je sprejel darilo in uredniki so novinarja odstranili od zgodbe.
"Resnica je, da so borzni indeksi na rekordnih vrednostih, stopnja brezposelnosti je najnižja v 50 letih, davki so nižji, plače rastejo, kmetje in delavci imajo boljše trgovinske sporazume, ameriška vojska je najmočnejša doslej," sporoča Sandersova in predlaga, da bi bilo morda potrebno še eno opravičilo časopisa, podobno tistemu, ki ga je moral izdati zaradi napačne napovedi izida volitev leta 2016.
14