Petek, 7. 2. 2014, 14.10
4 leta, 8 mesecev
Mesto heroj, ki ga niso zlomili nemške bombe, mraz in lakota
Na razstavi je uporabljeno gradivo Državnega spominskega muzeja obrambe in blokade Leningrada iz današnjega Sankt Peterburga, ki je prvi muzej na svetu, posvečen dogodkom iz druge svetovne vojne.
Blokada Leningrada je dogodek, ki ga v svetovni zgodovini ni mogoče primerjati z nobenim drugim. Nobeno veliko mesto, kaj šele velemesto s skoraj tremi milijoni prebivalcev ni preživelo tako dolgega, skoraj dve leti in pol trajajočega obleganja in nobeno drugo mesto na svetu ni izgubilo toliko svojih prebivalcev, otrok, žensk, ostarelih, pa so zapisali v ruskem centru na razstavi ob 70-letnici spomina na preboj blokade in osvoboditev Leningrada.
Podobe s fotografij, ki jih vidimo na razstavi in v dokumentarnem filmu Neznana vojna – Blokada Leningrada, ki so ga ob tem prikazali, so srhljive: zamrznjena trupla na ulicah Leningrada, zaradi lakote in mraza sestradani, prezebli in omagani prebivalci. A kljub izjemni stiski je Leningrad nemškemu obleganju poleg vojaškega odpora poskušal kljubovati tudi z ohranjanjem vsaj na videz običajnega vsakodnevnega življenja, poleg gospodarstva tudi kulturnega življenja. Prav med blokado je sloviti skladatelj Dmitrij Šostakovič spisal simfonijo, ki je utrujenim prebivalcem vlivala dodatne moči.
Nazadnje je sovjetski vojski z ofenzivo ob koncu leta 1943 le uspelo zrahljati nemški obroč, dokončno pa so nemško blokado, ki je mesto dušila 872 dni, prebili 27. januarja 1944.