Nemška kanclerka se bo na obisku v Zagrebu posvetila predvsem odločilni vlogi Nemčije pri zaključku hrvaških pristopnih pogajanj z EU, v Beogradu pa podpori Nemčiji pri približevanju Srbije uniji.
Nemška kanclerka Angela Merkel se bo danes in v torek mudila na obisku na Hrvaškem in v Srbiji. V Zagrebu se bo visoka gostja sestala s hrvaškim predsednikom Ivom Josipovićem in premierko Jadranko Kosor. Kot so poudarili v Berlinu, bodo na dnevnem redu dvostranska in mednarodna vprašanja ter razmere v državah Zahodnega Balkana. Gostiteljem bo tudi čestitala ob 20-letnici hrvaške samostojnosti in ob nedavnem uspešnem zaključku pristopnih pogajanj.
Še isti dan iz Zagreba v Beograd
Še drevi bo nato Merklova odpotovala v Beograd, kjer se bo v torek pogovarjala s srbskim predsednikom Borisom Tadićem in premierom Mirkom Cvetkovićem, srečala pa se bo tudi z vdovo leta 2003 ubitega premiera Zorana Đinđića, Ružico Đinđić, in s štipendisti Đinđićevega sklada.
Kot so sicer pojasnili v Beogradu, obisk Merklove ni povezan z nedavno zaostritvijo napetosti na severu Kosova, saj je bil dogovorjen že veliko pred tem. Visoko gostjo sicer nameravajo seznaniti z napredkom pri približevanju Srbije EU, vključno z izpolnitvijo sodelovanja s haaškim sodiščem in potekom neposrednega dialoga s Prištino.
Po napovedih analitikov bo prav Kosovo in z njim povezana pot Srbije v EU v torek glavna tema pogovorov.
Normalizacija odnosov s Prištino je predpogoj napredka proti EU
Ali bo kanclerka - katere beseda ima veliko težo in katere podpore si Srbija, ki že leto dni upa na status kandidatke za članstvo v uniji, še posebej želi - Srbiji v zvezi s Kosovom postavila kakšno konkretno zahtevo, je predmet ugibanj. A sodeč po minulih izjavah je stališče Berlina jasno: normalizacija odnosov s Prištino je predpogoj napredka proti EU. To pa seveda še ne pomeni, da bi Berlin od Beograda lahko zahteval priznanje kosovske neodvisnosti.
Nemška kanclerka bo konec meseca obiskala tudi Slovenijo.