Aleksander Kolednik

Sreda,
4. 6. 2014,
13.03

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ukrajina Rusija

Sreda, 4. 6. 2014, 13.03

8 let, 7 mesecev

Lažne fotografije: prizor iz Beograda v novici o vojni v Ukrajini

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Med fotografijami, ki vsakodnevno prihajajo iz Ukrajine, je veliko ponaredkov, kažejo raziskave ukrajinskih novinarjev in akademikov.

Vojna v Ukrajini poteka tudi prek medijev. Tako ukrajinska kot ruska stran poskušata pridobiti naklonjenost svetovne javnosti tudi s pomočjo ponarejenih fotografij.

Spletna stran ukraine-human-rights.org je tako na primer kot fotografijo napadov v Slavjansku, v katerih so umrle tri osebe, v resnici objavila fotografijo beograjske zgradbe ministrstva za notranje zadeve nekdanje socialistične republike Jugoslavije, ki je bila bombardirana med napadi Nata leta 1999, poroča srbski spletni portal kurir-info.rs.

V boju proti ponaredkom je skupina Ukrajincev zagnala spletno stran stopfake.org, na kateri razkrivajo lažne posnetke in novice. Med drugim so razkrili, da je fotografija, objavljena v ruskih medijih, na kateri matere ukrajinskih vojakov pretepajo oligarha Ihora Kolomojskega, v resnici za izsek iz filma iz leta 2010.

Med lažnimi novicami se je pojavila tudi ta, da se je ukrajinska biatlonka Olena Pidhrušna, ki je na olimpijskih igrah v Sočiju osvojila zlato medaljo, pridružila ukrajinski vojski in da mori otroke. Strokovnjaki so ugotovili, da oseba na sliki v članku ni Pidhrušna.

Kako daleč lahko gre vojna propaganda, pove tudi podatek, da je bila scena iz rusko-beloruskega filma Trdnjava Brest, posnetega leta 2010, uporabljena kot fotografija v članku o ukrajinskih vojakih, ki morijo otroke v Donjecku.