Nedelja, 13. 4. 2014, 9.03
8 let, 7 mesecev
Kijev obtožil Rusijo za vojno na vzhodu Ukrajine
Rusija je odgovorila z obtožbo, da vodstvo v Kijevu vodi vojno proti lastnemu narodu, in zahtevala sklic Varnostnega sveta ZN.
"Prelivanje krvi je bilo v vojni, ki jo proti Ukrajini vodi Rusija," je dejal Turčinov, ki je tudi vrhovni poveljnik vojske. Sporočil je, da sta se nacionalni varnostni in obrambni svet odločila za sprožitev "obsežne protiteroristične operacije ob sodelovanju vojske".
"Vsi, ki podpirajo napadalce in okupatorje, vodijo oborožen boj proti naši domovini, se ne bodo izognili kazni in odgovornosti," je dodal.
Ponudil pa je amnestijo vsem, ki bodo do ponedeljka do 9. ure po lokalnem času položili orožje in odšli iz zasedenih poslopij. To ne velja za tiste, ki so streljali na varnostne sile, je dodal.
Rusija je v odzivu obtožila ukrajinske voditelje, da vodijo vojno proti lastnemu narodu, ter izrazila ogorčenje nad grožnjami s posredovanjem vojske za umiritev razmer na vzhodu Ukrajine.
Pred izjavo Turčinova so ukrajinske sile v nedeljo dopoldne v mestu Slavjansk, kjer so proruski oboroženci v soboto zavzeli poslopja policije in varnostne službe SBU, že začele protiteroristično operacijo.
Dobro organizirani oboroženi neznanci v vojaških uniformah brez oznak in z ruskim orožjem so po navedbah Kijeva v soboto napadli strateška poslopja še v drugih mestih na vzhodu države, med drugim v kraju Krasni Liman in Kramatorsk v provinci Doneck. Zavzeli so tudi sedež policije v mestu Doneck, kjer že od torka zasedajo sedež regionalne uprave. Separatisti od 6. aprila zasedajo tudi sedež SBU v Luhansku. Zahtevajo priključitev Rusiji ali najmanj referendum o večji avtonomiji regije.
Ameriški državni sekretar John Kerry je ruskemu kolegu Sergeju Lavrovu v sobotnem telefonskem pogovoru dal "jasno vedeti, da bo posledic še več, če Rusija ne bo sprejela ukrepov za zmanjšanje napetosti na vzhodu Ukrajine in umaknila svojih sil z rusko-ukrajinske meje".
Bela hiša je napovedala, da bo ameriški podpredsednik Joe Biden 22. aprila obiskal Ukrajino, kjer se bo pogovarjal o dogodkih na vzhodu države, kjer "proruski separatisti, kot kaže, s pomočjo Moskve nadaljujejo usklajeno kampanjo izzivanja in sabotaž za destabilizacijo ukrajinske države".
Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen je ocenil, da gre na vzhodu Ukrajine za "usklajeno kampanjo nasilja proruskih separatistov, ki želijo destabilizirati suvereno državo Ukrajino", in opozoril, da bo vsako nadaljnje vojaško vpletanje le še bolj osamilo Rusijo. Rusijo je pozval, naj ukrepa za umiritev razmer in umakne sile, vključno s posebnimi enotami, z območja okoli ukrajinske meje.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon pa je vse strani v Ukrajini pozval k zadržanosti in se zavzel za konstruktiven dialog, v okviru katerega bi lahko spregovorili o vseh težavah in razelektrili napete razmere.
O Ukrajini bodo v ponedeljek razpravljali zunanji ministri EU v Luksemburgu, v torek pa na zasedanju obrambni ministri EU skupaj z Rasmussenom.