Ponedeljek, 11. 8. 2014, 14.56
6 let, 1 mesec
Kijev krepi ofenzivo, na vzhod Ukrajine prihaja humanitarni konvoj
Vlada v Kijevu je celo pozvala civiliste, naj zapustijo ti mesti. Ukrajina in Rusija sta se medtem očitno vendarle dogovorili o humanitarnem konvoju za vzhod Ukrajine pod vodstvom Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC).
Po besedah Lisenka mora sicer vojska sedaj stopnjevati pritisk, da se uporniki ne bi prerazporedili in prišli do novega orožja. Premier samooklicane ljudske republike Doneck Aleksander Zaharčenko je medtem zagotovil, da so separatisti pripravljeni na silovit napad vladnih sil in da imajo dovolj orožja, da se ubranijo.
Čez konec tedna naj bi po navedbah mestnih oblasti v Donecku umrli trije civilisti, 16 je bilo ranjenih. Po ocenah ZN je bilo od začetka spopadov na vzhodu Ukrajine sredi aprila ubitih že več kot 1300 ljudi, najmanj 285.000 lokalnih prebivalcev pa je moralo zaradi nasilja zapustiti domove. Večinoma so pobegnili čez mejo v Rusijo.
Ukrajinska vojska je sporočila, da je v teh štirih mesecih nasilja življenje v spopadih izgubilo 568 njenih vojakov, še 2120 pa je bilo ranjenih. Po navedbah Lisenka je samo v preteklem dnevu umrlo šest vojakov, ranjenih pa je bilo 24.
Rusija že dlje časa zahteva humanitarno posredovanje za pomoč ljudem na vzhodu Ukrajine, a tako v Kijevu kot na Zahodu so ga doslej odločno zavračali in Moskvo opozarjali, naj niti ne poskuša pod pretvezo pomoči v Ukrajino poslati svojih vojakov.
Še pred dnevi je uradni Kijev Moskvi očital, da je skušala ruska vojska pod pretvezo humanitarne pomoči, ki naj bi bila dogovorjena z Rdečim križem, že prečkati mejo in začeti vojaško posredovanje v Ukrajini, a so jo pravočasno ustavili.
Tik pred tem je ruski zunanji minister Sergej Lavrov sporočil, da se je Rusija z ukrajinsko vlado dogovorila o dostavi humanitarne pomoči. "Upam, da bo ta humanitarna akcija pod okriljem ICRC stekla čim prej. O vseh podrobnostih smo se dogovorili z ukrajinskim vodstvom. Upam, da se zahodni partnerji ne bodo vmešavali," je povedal Lavrov.
Humanitarno misijo je kasneje potrdil tudi uradni Kijev. Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je dal privolitev zanjo po telefonskem pogovoru z ameriškim kolegom Barackom Obamo, ki je prav tako podprl misijo in obljubil ameriško sodelovanje v njej.