Četrtek, 14. 2. 2013, 12.57
8 let, 7 mesecev
Kaj se je zgodilo z 20 zaporniki iz Cijinih skrivnih zaporov?
Predsednik ZDA Barack Obama je z nastopom svojega prvega mandata odredil zaprtje skrivnih Cijinih zaporov, v katerih so zadrževali osumljence terorizma, ki so jih tudi mučili, Obamov nominiranec za direktorja Cie John Brennan pa je na nedavnem zaslišanju pred senatnim odborom dejal, da Cia ne uporablja več skrivnih zaporov.
Po pisanju spletne strani Huffington Post pa ZDA z zaprtjem teh zaporov niso končale vseh tekočih aktivnosti. Že leta 2009 je raziskovalna novinarka Dafna Linzer, ki sicer piše za ProPublico, naštela več kot 30 imen, ki jih je Cia v teh skrivnih zaporih zadrževala in so še vedno pogrešani. Od takrat so minila štiri leta, nekateri izmed teh zapornikov so se že pojavili, vendar pa je najmanj 20 zapornikov še vedno pogrešanih.
Poročilo razkriva, da je takšnih 136 zapornikov, ki so bili ali zaprti v Cijinih skrivnih zaporih ali pa del programa izročanja, po katerem so domnevne teroriste sprejele druge države, kjer so jih zasliševali in mučili. Poročilo navaja 54 držav, s katerimi je Cia sodelovala, vendar pa ZDA niso komentirale tega, kako natančno je poročilo, hkrati pa niso razkrile, s katerimi državami so dejansko sodelovale pri zasliševanju terorističnih osumljencev.
Veliko preostalih stvari je o Cijinih skrivnih zaporih še vedno neznanih. Predsednik Barack Obama je morda res zahteval zaprtje zaporov, vendar ni odpravil možnosti izročanja osumljencev drugim državam, kjer jih lahko za kratek čas zadržijo. Obama je prepovedal mučenje, vendar pa nihče izmed zasliševalcev, ki so uporabljali brutalne zasliševalne tehnike, za ravnanje z zaporniki ni bil obtožen, še piše Huffington Post.