Petek, 13. 3. 2015, 13.00
8 let, 8 mesecev
Je bil Tesla musliman?
Eden izmed hrvaških dnevnikov svojim bralcem v nakup ponuja medaljone velikih osebnosti hrvaške zgodovine. Med njim je tudi medaljon Marca Pola, ki se je sicer rodil na Korčuli, a nobenemu Italijanu ne pade na pamet, da bi trdil, da je veliki popotnik Hrvat.
Sporen pa je tudi medaljon Nikole Tesle, enega največjih znanstvenikov človeštva. To, da ga razglašajo za sina Hrvaške, še zdaleč ni samoumevno. O tem, kateremu narodu pripada Tesla, se Hrvaška in Srbija prepirata že vse od razpada Jugoslavije. Do tedaj je bil Tesla pač Jugoslovan.
Obe državi Teslov rojstni dan, 10. junij, slavita kot praznik. V Srbiji je to dan znanosti, na Hrvaškem dan Nikole Tesle. Srbi zelo zavzeto promovirajo Teslo kot Srba: po njem se imenuje beograjsko letališče, njegov portret je na bankovcih. Na Hrvaškem se po njem imenujejo šole in univerze, leta 2006 pa so imeli leto Nikole Tesle.
Nikola Tesla se je rodil v kraju Smiljan pri Gospiću, v družini srbskega pravoslavnega duhovnika. Gospić je bil tedaj del Vojne krajine in je pripadal Avstro-Ogrski. V gimnazijo je hodil v Karlovcu, na univerzo v Gradcu in Pragi, največ časa pa je preživel v Ameriki. Tam je tudi umrl v sobi newyorškega hotela, v katerem je prebival.
Lani je srbski patriarh predlagal, da bi Teslovo žaro prenesli v cerkev svetega Save, kar naj bi se za "največjega sina Srbije" spodobilo. Srbska vlada je tedaj podpisala sporazum s cerkvijo o prenosu žare, a to je v javnosti izzvalo ogorčenje. Tako v srbski kot hrvaški. Med Srbi zato, ker menijo, da Tesli vera ni bila pomembna, med Hrvati zato, ker bi to pomenilo, da je Tesla zagotovo Srb.
Kako pomemben je kraj rojstva, priča tudi seznam bostonskega MIT, ki je na seznamu najpomembnejših osebnosti posameznih držav Teslo uvrstil med Hrvate. Da seznam morebiti res ni nekaj, na kar bi se sklicevali prvi in drugi, pove podatek, da se je Željko Ražnatović - Arkan znašel med Slovenci – rojen je bil pač v Brežicah.
Zaradi razstave je izbruhnil manjši diplomatski spor. Na razstavi nikjer ni bila omenjena Hrvaška. Zapisano je bilo, da se je rodil "v Smiljanu, srbski vasi v avstro-ogrski monarhiji". Hrvaško veleposlaništvo se je na to burno odzvalo in pozvalo organizatorje, naj besedilo popravijo. In so ga. Zapisali so: "Severnoameriški znanstvenik srbskega rodu Nikola Tesla, rojen v Smiljanu, območju z večinskim srbskim prebivalstvom v današnji Hrvaški." Tako Srbi kot Hrvati so bili zaradi tega strahovito jezni na Špance, češ da je ta trditev še bolj netočna, kot je bila prejšnja.
Pomočnik direktorja Muzeja Nikole Tesle Vladimir Jelenković je zato predlagal novo besedilo: "Nikola Tesla, srbsko-ameriški znanstvenik, rojen v vasi Smiljan v Vojni krajini, tedaj v avstrijski monarhiji, zdaj na Hrvaškem." S tem, da je dodal, da današnja Hrvaška v nobenem primeru ne more biti država rojstva Nikole Tesle.
Za njegovo izjavo sicer ni nobenih dokazov.