Sobota,
29. 12. 2012,
17.54

Osveženo pred

2 leti, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Fukušima jedrska elektrarna

Sobota, 29. 12. 2012, 17.54

2 leti, 8 mesecev

Japonski premier z zaščitno obleko obiskal jedrsko elektrarno Fukušima

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Šinzo Abe, novi japonski premier, je obiskal jedrsko elektrarno Fukušima, ob svojem obisku pa pohvalil delavce, ki so vse sile napeli v razgradnjo jedrskih reaktorjev.

Novi japonski premier Šinzo Abe je obiskal jedrsko elektrarno v Fukušimi, ki sta jo lani marca močno poškodovala potres in cunami, ter pohvalil delo pri obnavljanju jedrske elektrarne. Čeprav je jedrska elektrarna zdaj stabilna, pa bo lahko trajalo tudi do nekaj desetletij preden bodo odstranili posledice radioaktivnosti.

Pogum delavcev vliva upanje vsem Japoncem Šinzo Abe je v jedrsko elektrarno stopil pripravljen, saj je na sebi nosil zaščitno obleko in masko, med obiskom pa pohvalil delavce in jim dejal, da njihov pogum Japonski vliva upanje. Abe je proces obnove jedrske elektrarne, ki je bila po jedrski nesreči močno poškodovana, označil za neverjeten izziv.

"Kljub temu nas čaka še veliko izzivov, največji izziv v človeški zgodovini bo razgradnja jedrskih reaktorjev v tolikšnem obsegu," je po poročanju BBC-ja povedal pred tisoč delavci. "Najboljša japonska znanost in tehnologija sta zbrani tukaj, z vašim močnim duhom bomo uspeli," je povedal Abe. Le z razgradnjo jedrskih reaktorjev bodo lahko poskrbeli za rekonstrukcije Fukušime in s tem tudi Japonske, je še povedal.

Želi si varne energetske politike Abe, ki je kot premier nastopil že med letoma 2006 in 2007, se je na ta položaj vrnil pretekli mesec, ko je njegova liberalna demokratska stranka zmagala na volitvah. Kot premier je že prej povedal, si želi varne energetske politike, ki bi vključevala tudi jedrsko energijo. Pred potresom in cunamijem se je namreč Japonska zanašala na svoje jedrske elektrarne, po katastrofi pa so se mogli zanesti na uvoz energetskih virov, kot sta olje in naravni plin.

Japonska vlada se je sicer po jedrski katastrofi odločila zapreti vseh 50 jedrskih reaktorjev v elektrarnah po celi Japonski, do zdaj pa so zagnali le dva od njih.