Četrtek,
14. 2. 2013,
8.09

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Izrael

Četrtek, 14. 2. 2013, 8.09

8 let, 7 mesecev

Izrael kljub strogi cenzuri potrdil obstoj zapornika X

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Škandal glede zapornika X buri duhove v Izraelu in v Avstraliji, kar je spodbudilo izraelske oblasti, da so priznale obstoj zapornika X, kljub temu pa niso razkrile njegovega imena.

Po tem, ko je avstralska televizijska hiša ABC razkrila identiteto zapornika X, ki je bil zaprt v zloglasnem zaporu Ayalon, so izraelske oblasti poskušale zgodbo o njem prikriti tako državnim kot svetovnim medijem. Izrael je v razpletu dogodkov prvič potrdil, da je bil avstralsko-izraelski državljan zaprt v njihovem zaporu pod neznanim imenom zaradi varnostnih razlogov. Potrdil pa je tudi, da je umrl v zaporu, piše BBC.

Imena niso razkrili Izraelski pravosodni minister Jaakov Neeman ob tem ni razkril imena zapornika X, vendar gre po poročanju avstralskega medija za Bena Zygierja. Neeman je poudaril, da so njegovi družini sporočili, da je bil zaprt. "Zapornik je bil zaprt na podlagi sodnega naloga," je povedal Neeman, ob tem pa tudi potrdil, da se je moški obesil v svoji celici konec leta 2010. Sledila je preiskava njegove smrti, ki so jo končali čez šest tednov po ugotovitvi, da je šlo za samomor. "Zaradi nacionalne varnosti ne smemo izdati drugih podrobnosti," je povedal Neeman.

Avstralski zunanji minister Bob Carr je sicer že v sredo odredil oceno, kako so diplomati obravnavali zaprtje Zygierja, za katerega domnevajo, da je sodeloval z izraelsko obveščevalno službo Mosad. Carr je razkril, da je bila Canberra obveščena o njegovem zaprtju februarja 2010, vendar so prek diplomatskih kanalov izvedeli, da je bil zaprt zaradi resnih dejanj proti izraelski državni varnosti. Avstraliji so sporočili le, da bodo z njim ravnali enako kot z drugimi izraelskimi državljani, še piše BBC.

Izraelske oblasti takoj po zaprtju preprečile poročanje o zaporniku Ugibanja o identiteti zapornika X so se v izraelskih medijih pojavila že pred več kot dvema letoma, ko je bil zaprt, vendar je Izrael poskrbel, da novinarji o njem ne poročajo, ali poskušajo izvedeti njegove identitete. Takšna stroga cenzura je za Izrael precej nenavadna, poroča Reuters. Ko oblasti cenzurirajo objavo zaradi nacionalne varnosti, medijem dovolijo citiranje tujih medijev, v tem primeru pa je šlo za popolno cenzuro.

Nad cenzuro, sploh pa nad privolitvijo novinarjev, da ne bodo objavljali zgodb o zaporniku X, so bili presenečeni tudi nekateri člani izraelskega parlamenta. "Fenomen novinarjev, ki so prostovoljno cenzurirali informacije na prošnjo oblasti, je skrajno nedemokratičen. Upal sem, da smo to že pred leti prerastli," je povedal Zahava Gal On, sicer član zionistične stranke Meretz. Pojavili pa so se že pozivi premierju in drugim uradnikom, da se pojavijo pred parlamentarnim odborom za zunanje zadeve in obrambo in pojasnijo ta incident, piše Russia Today. Benn: Želijo se vrniti v čas pred WikiLeaksom, Facebookom in Twitterjem O cenzuri pa je spregovoril tudi urednik izraelskega časopisa Aluf Benn, ki je kritiziral prepoved, pri tem pa pojasnil, da nima nikakršne moči, da bi preprečil širjenje informacij. "Cenzura je patetičen poskus, da bi zavrteli čas nazaj pred pojav WikiLeaksa, Facebooka in Twitterja," je po poročanju Russia Today zapisal Benn.

Po poročanju ABC-ja je bil Zygier aktiven član melbournske judovske skupnosti, preden je leta 2000 emigriral v Izrael in se pridružil vojski. Ko je umrl, je bil poročen in oče dveh otrok. V Izraelu se je največkrat predstavljal z imenom Ben Alon, imel pa je tudi avstralski potni list na ime Ben Allen. Čeprav razlog za njegovo zaprtje ni znan, pa je avstralski medij namignil, da je bil povezan z Mosadom.

Zygierja je preiskovala tudi avstralska obveščevalna služba Avstralski medij Fairfax pa je celo poročal, da ga je nekaj mesecev pred aretacijo preiskovala tudi avstralska obveščevalna služba zaradi goljufive uporabe potnega lista za vohunjenje. Telegraph pa še piše, da je leta 2010 do Zygierja pristopil novinar, ki ga je vprašal, če je vohun za Mosad, Zygier pa je samo odgovoril, da ni vpleten v nikakršno vohunjenje.

Avstralija se je nato Izraelu pritožila in izključila izraelskega diplomata iz države zaradi uporabe ponarejenih avstralskih potnih listov v atentatu na enega od Hamasovih pripadnikov Mahmuda Al Mabhouha. Štirje od 27 ljudi, ki jih je dubajska policija aretirala zaradi atentata, so bili avstralsko-izraelski državljani, Zygierja pa so aretirali kmalu po tem, zaradi česar se je oblikovalo mnenje, da bi lahko bil Zygier povezan z atentatom, piše Telegraph. Vendar pa po mnenju nekaterih resnica nikoli ne bo znana.