Torek, 5. 4. 2011, 10.00
8 let, 7 mesecev
Iz Fukušime v morje izpustili že 3500 ton radioaktivne vode
Kot je poročala japonska tiskovna agencija Kjodo, so do danes opoldne po krajevnem času v morje prečrpali 3430 kubičnih metrov vode od skupno načrtovanih 11.500.
Spuščanje nizko radioaktivne vode v morje so začeli v ponedeljek. Z ukrepom se je strinjala tudi japonska vlada, ki je napovedala, da bo te postopke skrbno nadzorovala, je povedal tiskovni predstavnik vlade v Tokiu Jukio Edano.
Predstavnik Tepca je že v ponedeljek pojasnil, da odvržena voda ne bodo vplivala na zdravje. Kot je zatrdil, je človek v naravnem okolju letno izpostavljen radiaciji 2,4 milisiverta. Če bi vsak dan jedel alge in druge morske sadeže z območja, kamor bodo odvrgli odpadno vodo, bi bil izpostavljen radioaktivnosti 0,6 milisiverta.
Tepco je ob tem ponovil, da radioaktivna kontaminacija ne predstavlja "neposredne nevarnosti" in da ne bo imela "neposrednega vpliva na okolje".
Gre za največjo koncentracijo joda 131, ki so jo ugotovili v morski vodi po potresu in cunamiju 11. marca, ki sta povzročila resne poškodbe v jedrski elektrarni v Fukušimi. V soboto so delavci v nuklearki odkrili tudi razpoko, skozi katero v morje uhaja visoko radioaktivna voda.
Ukrep je vlada sprejela po tem, ko je ministrstvo za zdravje sporočilo, da so ribe, ujete ob obali prefekture Ibaraki, vsebovale radioaktivni jod, ki je presegal dovoljeno mejo. Prav tako so v ribah našli celzij, katerega količina je bila tik pod dovoljeno mejo. Ibaraki se nahaja med Tokiom in poškodovano jedrsko elektrarno Fukušima.