Torek, 22. 1. 2013, 8.34
8 let, 9 mesecev
Hollande: Mi smo tisti, ki moramo pokazati, kam pelje pot
Uvod v prazničen dan se je začel na francoskem veleposlaništvu, kjer je francoski predsednik Francois Hollande sprejel nemško kanclerko Angelo Merkel. Voditeljema se je na srečanju za zaprtimi vrati v prostorih veleposlaništva pri Brandenburških vratih pridružilo še več kulturnikov iz obeh držav, med drugim režiserji, skladatelji in založniki.
Slovesnosti so v nemški prestolnici potekale ves dan. V središču pozornosti je bilo najprej srečanje zgornjih domov obeh parlamentov, nemškega bundesrata in francoskega senata, nato pa skupna seja vlad in še skupna seja nemškega bundestaga in francoske narodne skupščine. Slavje se je zaključilo s koncertom v berlinski filharmoniji, ki mu je na povabilo nemškega predsednika Joachima Gaucka sledila še večerja. Ob tej priložnosti je v nemško prestolnico pripotovalo kakih 400 francoskih poslancev in številni ministri.
Kanclerka je sicer pohvalila napore Francije proti islamistom na severu Malija in menila, da s tem pomaga "vsem nam v Evropi in na svetu". Hollande je pohvalil podporo Nemčije z dvema transportnima letaloma transall.
Hollande je poudaril, da je treba Evropi izkazati zaupanje v njeno prihodnost, Nemčija in Francija pa morata kot motor Evrope poskrbeti za to, da k temu pritegneta še druge države. "Mi smo tisti, ki moramo pokazati, kam pelje pot," je dejal.
V skupni izjavi, ki so jo potrdili nemški in francoski poslanci piše, da stoji Evropa pred velikimi gospodarskimi in političnimi izzivi. In prav v teh kriznih časih bi bilo treba nemško-francosko sodelovanje še posebej izkoristiti za krepitev povezanosti celotne EU.
Večja enotnost in povezanost Evrope, ki je ne bi smela zmotiti razhajanja pri gospodarskih in monetarnih vprašanjih, bi morala predvsem "mladim v Evropi dati novo perspektivo za izobraževanje, zaposlitev in rast", še poudarjajo poslanci.
Osrednja točka pogovora je bila tudi velika brezposelnost mladih v Evropi. Hollande je dejal, da želi s sredstvi, dobljenimi z davkom na finančne transakcije, financirati izobraževalne programe za mlade. Mladi so po drugi strani kritizirali skrajšanje evropskega programa za izmenjavo študentov Erasmus.
Kot zanimivost velja poudariti, da sogovornika ne razumeta jezika drug drugega, zato sta imela ob sebi tolmače ali pa sta se pogovarjala v angleškem jeziku. Ob tej priložnosti je zato nemška kanclerka dejala, da se namerava v prihodnosti, ko bo imela več časa, učiti francoščino. O tem, ali se namerava tudi Hollande učiti nemško, mediji ne poročajo.