Aleksander Kolednik

Četrtek,
2. 7. 2015,
14.40

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Grčija referendum

Četrtek, 2. 7. 2015, 14.40

8 let, 7 mesecev

Grški novinar: Ker ni denarja, so Grki vedno bolj za dogovor s posojilodajalci

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
"V začetku tedna so bili v večini tisti, ki bi na referendumu glasovali proti, a z vsakim dnem, ko so banke zaprte in ni denarja, podpora dogovoru narašča," pravi grški novinar Lazaros Beltsios.

Novinar Lazaros Beltsios dela za grško televizijo Star Channel in časopis Kathimerini. Pravi, da lahko grški državljani na bankomatih še vedno dvignejo le do 60 evrov na dan, izjema so upokojenci, ki lahko na bankah dvignejo do 120 evrov. Ljudje v vrstah čakajo na denar, ki ga zato pogosto zmanjkuje.

Bo v hotelih začelo zmanjkovati hrane in pijače? Po njegovih besedah imajo vedno več težav pri uvozu blaga v državo, saj se pojavljajo težave pri plačevanju, poleg tega je mnogo tujih podjetij izgubilo zaupanje v Grčijo in posledično nočejo več prodajati blaga v to egejsko državo. Direktorji nekaterih hotelov so mu tako pripovedovali, da ne vedo, kako bodo lahko v prihodnje, če se stanje ne bo spremenilo, nahranili turiste, saj velik delež hrane in pijače uvažajo.

Izpostavil je, da so ljudje zmedeni in negotovi, saj ne vedo, kaj bi dejansko pomenilo, če bodo na referendumu glasovali za sprejetje predloga mednarodnih institucij ali proti njemu, saj od svoje vlade in iz Evrope dobivajo različne informacije.

Referendumsko vprašanje zastavljeno preveč tehnično Prepričan je tudi, da referendumsko vprašanje, ki se glasi "Ali naj bo sprejet načrt dogovora, ki so ga predložile Evropska komisija, Evropska centralna banka in Mednarodni denarni sklad na evroskupini 25. junija 2015 in je sestavljen iz dveh delov, ki sestavljata njihov enoten predlog? Naslov prvega dokumenta je Reforme za dokončanje trenutnega programa in prihodnje, drugega pa Preliminarna analiza vzdržnosti dolga," ni najbolj pošteno, saj je postavljeno preveč tehnično, zato ga mnogo državljanov ne bo razumelo.

Meni, da je odstotek podpornikov in nasprotnikov sprejetja predloga mednarodnih institucij približno enak oz. da se počasi nagiba v korist podpornikov dogovora. "V začetku tedna so bili v večini tisti, ki bi na referendumu glasovali proti, vendar z vsakim dnem, ko so banke zaprte in ko velja nadzor kapitalskih tokov, podpora dogovoru narašča," je zatrdil.

Cipras želi na referendumu zgolj izboljšati svoj pogajalski položaj Pojasnjuje, da če bodo zmagali podporniki dogovora, ni jasno, kaj se bo zgodilo, saj tudi v tem primeru noben evropski voditelj ne napoveduje, da bo lahko Grčija spet vstopila v program pomoči. A če se bo to zgodilo, verjame, da se ne bo pod isto vlado, saj se mu zdi edino logično, da Ciprasova vlada v primeru izglasovanja podpore dogovoru odstopi.

Če pa zmagajo nasprotniki sporazuma, to po njegovem mnenju ne pomeni nič dobrega. Poudarja, da Grčija v tem primeru ne bi neposredno zapustila evroobmočja, temveč da želi vlada z zavrnitvijo predloga na referendumu zgolj pridobiti boljše izhodišče za nadaljnja pogajanja – a nihče na strani posojilodajalcev ne zagotavlja, da pogajanja v primeru zavrnitve na referendumu sploh bodo.

Če država ne bo mogla dobiti več denarja od mednarodnih institucij, se lahko po Beltsiosovih besedah zgodi, da bo prisiljena zapustiti evroobmočje in začeti tiskati denar v svoji valuti, drahmi. "To vsekakor ne bi bilo dobro," opozarja.

Kdaj se bodo spet odprle banke? Dodal je, da se v Grčiji vsi sprašujejo, kdaj se bodo spet odprle banke. Meni, da bo to odvisno tudi od izida referenduma. Če bo večina za dogovor, bi se banke lahko odprle prej kot v primeru zavrnitve dogovora.

Vsakodnevno se, kot še pravi, v središču Aten izmenjujejo protievropski in proevropski protesti, ki se jih udeležuje približno enako število ljudi. Nazadnje je bilo na proevropskem shodu 25 tisoč udeležencev.