Nedelja, 17. 6. 2012, 6.55
8 let, 9 mesecev
Francoskim socialistom po izidih vzporednih volitev absolutna večina
Kot kažejo izidi vzporednih volitev, ki jih objavljajo mediji, bodo imeli socialisti predsednika Francoisa Hollandea v parlamentu absolutno večino.
Socialisti naj bi glede na izide vzporednih volitev dobili najmanj 312 sedežev v 577-članskem parlamentu. Absolutna večina je sicer pri 289 sedežih.
Francoski zunanji minister Laurent Fabius pa je dejal: "Ta nova trdna večina nam bo omogočila spremembe, hkrati pa nam nalaga veliko odgovornost v Franciji in v Evropi."
Alain Juppe, nekdanji francoski zunanji minister in kandidat za novega vodjo UMP, je že priznal poraz svoje stranke.
Glede na izide vzporednih volitev se je prvič po letu 1998 v parlament uvrstila skrajno desna Nacionalna fronta, ki naj bi imela dva poslanca. A, kot kaže, v parlament ni uspelo priti vodji stranke Marine Le Pen.
Bo pa v nacionalni skupščini nečakinja Le Penove, 22-letna Marion Marechal-Le Pen.
Med tistimi, ki se jim ni uspelo uvrstiti v parlament, je tudi nekdanja partnerica predsednika Hollandea in predsedniška kandidatka pred petimi leti Segolene Royal.
Pred drugim krogom volitev je sicer v Franciji pravi vihar povzročila sedanja Hollandeova spremljevalka Valerie Trierweiler, ki je na Twitterju zaželela srečo protikandidatu Royalove v mestu La Rochelle.
V Franciji volijo po večinskem volilnem sistemu, v drugi krog pa se v posameznem okraju prebijejo kandidati, ki v prvem krogu dobijo najmanj 12,5 odstotka glasov vseh vpisanih volivcev.
V prvem krogu prejšnjo nedeljo si je poslanski sedež že zagotovilo 22 socialistov in devet kandidatov UMP.
Francoski socialisti imajo poleg predsednika tudi večino v zgornjem domu francoskega parlamenta, v senatu, so pa tudi na čelu večine francoskih regij.
V današnjem drugem krogu parlamentarnih volitev je bila udeležba še nižja kot prejšnjo nedeljo. Na volišča je prišlo le okoli 56 odstotkov volivcev, kar pomeni, da je bila udeležba rekordno nizka.