Torek,
9. 10. 2012,
13.15

Osveženo pred

11 mesecev, 3 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Francija Judje antisemitizem

Torek, 9. 10. 2012, 13.15

11 mesecev, 3 tedne

Francoski judje se bojijo novih napadov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Po pohodu islamskega skrajneža marca v Toulousu se francoski judje soočajo z novimi napadi, ki pa postajajo čedalje pogostejši.

Francoski judje se še dobro spominjajo pokola pred judovsko šolo v Toulousu, ki ga je marca zakrivil Mohamed Merah, od takrat pa so napadi nad njimi še pogostejši. Dva izmed zadnjih sta napad na trgovino z živili v pariškem predmestju Sarcelles in napad na sinagogo v predmestju Argenteuil. V vseh treh primerih so glavni osumljenci islamski skrajneži. Napadalec iz Toulousa je bil sicer Francoz, ki so ga urile islamske paravojaške enote, francoske oblasti pa so razkrile islamsko celico, ki je odgovorna za napad trgovine v Sarcellesu. V raciji so ubili enega človeka, hkrati pa jih aretirali enajst.

Judje so prepričani, da so takšni napadi vse pogostejši zaradi vse bolj radikalnih sporočil, ki so zanimivi predvsem za mlade muslimane v Franciji, ki so nezaposleni, jezni, izolirani in iščejo nekoga, ki bi ga okrivili za razmere, v katerih so se znašli. Francoske oblasti pa zaradi socialne občutljivosti čedalje večje težave ne naslovijo neposredno.

Notranji minister pozval k spoštovanju vseh ver Francoski predsednik Francois Hollande se je konec preteklega tedna sestal z vodjo združenih muslimanskih organizacij Mohamedom Moussaouijem in mu zagotovil, da francoska vlada ne bo stigmatizirala vseh muslimanov zaradi napadov nekaterih skrajnežev. Notranji minister Manuel Valls pa je že pozval državo, naj se pripadniki različnih verstev spoštujejo med seboj, da ne bi prihajalo do novih napadov. "To niso teroristične skupine, ki bi prihajale iz tujine, prihajajo iz naših sosesk," je Valls povedal za televizijo TF1.

Zadnji napadi pa so dodobra vznemirili jude v državi, nekateri izmed njih so bili celo prepričani, da je antisemitizem v državi izginil v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko so pripadniki desnice oskrunili grobišča njihovih prednikov in porisali sinagoge z grafiti. "Antisemitska nagnjenja so v preteklosti prihajala s strani desnice, ki so svoje mnenje o judih izražali s plakati, besedami ali uničevanjem grobišč," je povedal Yossi Malka, Maročan, ki se je v Sarcelles preselil v osemdesetih letih.

"Antisemitizem se konča z dejanji" "Danes pa se antisemitizem ne konča z besedami, ampak z dejanji," je za Washington Post še povedal Malka, ki vzrok za napade vidi v dogajanju čez lužo, predvsem v sporu med Izraelom in Palestino, in valu pokolonialne imigracije iz Severne Afrike, zaradi česar je večina muslimanov, ki pridejo v Francijo, brez prebite pare. Malka sicer sodeluje z organizacijo, katere cilj je slediti vsem antisemitskim dejanjem po vsej državi, pri tem pa pravi, da so postala takšna dejanja pogostejša po streljanju v Toulousu. Natančneje, namesto dveh ali treh takšnih dejanj jih je danes sedem.

Strelec iz Toulousa Mohamed Merah je imel nekaj občudovalcev, še preden je umrl, je prepričan ameriški rabin Abraham Cooper, ki tesno sodeluje s francosko vlado in judovsko skupnostjo. "Za tiste nezadovoljne muslimane je Mohamed nekdo, ki so ga posnemali," je povedal Cooper.

V Franciji sicer prebiva največja skupina muslimanov in judov v Evropi, prvih je približno pet milijonov, drugih pa pol milijona. Generalni sekretar evropskega judovskega kongresa Serge Cwajgenbaum je povedal, da so težave judov v Franciji podobne tistim, ki jih imajo drugi judje drugod po Evropi, vendar so v Franciji izrazitejše, ker v njej prebiva večja populacija judov.

Težko je ločiti antisemitizem od nezadovoljstva Francoski judje pa so prepričani, da je nemogoče ločiti antisemitska dejanja od težav francoske vlade z nezadovoljno mladino. Nekateri so jezni zaradi tega, ker so nezaposleni, drugi zaradi spora med Izraelom in Palestino, le peščica njihove jeze pa se pretvori v antisemitizem, saj mladina napada tudi francoske državne simbole.

Muslimanske organizacije v Franciji so napade tako v Sarcellesu kot v Argenteuilu strogo obsodile. Pri tem je vodja združenja muslimanskih organizacij Mohamed Moussaoui povedal: "Francoski judovski skupnosti zagotavljam vso podporo in solidarnost v luči zadnjih napadov." Francoska vlada pa je že spremenila protiteroristične zakone, ki dovoljujejo strožjo kazen za tiste, ki so se urili v terorističnih celicah v tujini in v Franciji izvajajo teroristične napade.

Hollande pa je napovedal, da bo oblast nepopustljiva do rasizma in antisemitizma v Franciji. "Nič ne bo sprejemljivo. Vsako dejanje ali pripombe bodo kaznovani z največjo trdnostjo," je povedal francoski predsednik.