Petek, 6. 6. 2014, 12.49
8 let, 10 mesecev
Država, v kateri kadi polovica moških
Rek, da nekdo kadi kot Turek, že dolgo ne velja več. Po podatkih inštituta za zdravstveno statistiko so bile leta 2012 države z najvišjim odstotkom kadilcev Kiribati, Makedonija, Papua Nova Gvineja, Bolgarija, Tonga in Vzhodni Timor. Balkan in Pacifiški otoki so območja, kjer se največ kadi.
Na Vzhodnem Timorju denimo kadita dve tretjini vseh prebivalcev države. Kadi več kot 60 odstotkov moških. V eni najrevnejših azijskih držav je vedno na voljo denar za cigarete, ki se prodajajo na vsakem koraku. Večina cigaret stane manj kot dolar za škatlico. Te sicer imajo opozorila o škodljivosti, a kaj ko je polovica prebivalcev nepismenih.
Res je redko, da v kakšni državi ni nikakršnih omejitev v zvezi s kajenjem. "Videl sem celo, da je med poukom v učilnici kadil učitelj," je novinarjem BBC-ja dejal Luc Sabot, direktor Adventistične razvojne agencije z Vzhodnega Timorja. V šolskem sistemu sploh ne poučujejo o škodljivosti kajenja.
Na Vzhodnem Timorju kadijo v avtobusih, barih, restavracijah, hotelih. Edina izjema je novo nakupovalno središče, kjer je kajenje v celoti prepovedano. Pa še to le zato, ker je lastnik zagrizen nasprotnik kajenja.
"Samo s prepovedmi reklamiranja in prodaje ne bi dosegli ničesar. Potrebna je vzgoja in opominjanje ljudi, da je kajenje nevarno zdravju," meni premier.
Premierjeva žena pa je odločna zagovornica boja proti kajenju. "Tobačna industrija v Indoneziji in na Timorju cilja na mlade ljudi, stare komaj deset let, ko jim dopoveduje, da je kajenje kul," je prepričana prva dama.
"Zdaj je čas, da mlade odvrnemo od kajenja, sicer bomo imeli v prihodnjih letih veliko več obolelih," meni zdravnik Dan Murphy, ki vodi kliniko v glavnem mestu. Prepričan je, da se vlada problema ni lotila dovolj resno, saj je tobačna industrija močan nasprotnik. "Boriti se moramo proti propagandnemu stroju, ki mladim dopoveduje, da je kajenje nekaj pozitivnega. To bo težka borba," je prepričan timorski zdravnik.
In tobačna industrija natančno ve, kaj počne: v državah v razvoju živi okoli 80 odstotkov svetovnih kadilcev. Večina med njimi so mladi moški.