Sobota,
4. 7. 2015,
13.50

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Grčija referendum

Sobota, 4. 7. 2015, 13.50

8 let, 7 mesecev

Cipras množici Grkov: Utišajmo tiste, ki širijo strah in napovedujejo katastrofo (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Na desettisoče Grkov se je v petek zvečer zbralo na ločenih shodih pred nedeljskim referendumom, na katerem bodo odločali o tem, ali bodo sprejeli pogoje posojilodajalcev v zameno za finančno pomoč.

Pred današnjim volilnim molkom je podpornike še zadnjič nagovoril premier Aleksis Cipras in jih pozval, naj "obrnejo hrbet tistim, ki jih dnevno terorizirajo. V nedeljo ne odločamo le o tem, da ostajamo v Evropi, ampak se odločamo za dostojno življenje v Evropi," je med drugim poudaril. "Grški državljani, prišel je čas za odgovornost in demokracijo. Utišajmo tiste, ki širijo strah in povsem neutemeljeno napovedujejo katastrofo," je še nadaljeval.

Brez nasilja ni šlo Tako na shodu za nedeljski "ne" kot na shodu za "da" se je v Atenah zbrala množica več deset tisoč ljudi, skupaj naj bi jih bilo okoli 50 tisoč.

Shodi so potekali tudi v desetih drugih grških mestih, poleg tega pa so manjše shode v podporo referendumskemu "ne" pripravili v več mestih drugod po Evropi, med drugim v Rimu, Bruslju, Berlinu in Varšavi.

Tudi povsem brez nasilja ni šlo, čeprav o hujših izgredih na koncu niso poročali.

V nedeljo bo tesno Sodeč po zadnjih anketah bo v nedeljo izredno tesno. V petek so bile objavljene še zadnje javnomnenjske raziskave in vse so kazale na zelo tesno zmago tistih, ki bodo glasovali za to, da Atene sprejmejo pogoje tujine in se s tem izognejo nepredvidljivi prihodnosti, morda celo izstopu iz območja z evrom. A razlika je tesna.

Vidni ekonomisti: Grški "ne" še najmanj slaba odločitev

Joseph Stiglitz, Nobelov nagrajenec za ekonomijo in profesor na ameriški univerzi Columbia, je ta teden zapisal, da bi tako glasovanje za pogoje EU za nadaljevanje pomoči kot tudi proti njim lahko bilo veliko tveganje. A po njegovih besedah bi glasovanje proti Grčiji vsaj omogočilo, da izkoristi priložnost in vzame usodo v svoje roke in oblikuje svojo prihodnost, ki "mogoče ne bi bila tako uspešna kot preteklost, a bi bila vsaj bolj polna upanja kot mučna sedanjost".

Paul Krugman, še en Nobelov nagrajenec, se s tem stališčem strinja. Grški "ne" bi morda res pomenil izstop Grčije iz evrskega območja, "kar bi lahko bilo zelo moteče na kratki rok. A istočasno bo Grčiji ponudil priložnost za resnično okrevanje," je zapisal Krugman.

Thomas Piketty, spoštovan francoski ekonomist, se je za francoske medije medtem strinjal, da bi Grki izbrali pravilno, če bi na referendumu zavrnili pogoje. "Zame je jasno. Gre za slab načrt," je dejal. A ob tem je dodal, da razume številne Grke, ki jih je strah "nasilnega" šoka, ki bi ga povzročil izstop iz evrskega območja.