Ponedeljek,
15. 4. 2013,
7.48

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Venezuela

Ponedeljek, 15. 4. 2013, 7.48

8 let, 7 mesecev

Capriles po tesnem porazu zahteva ponovno štetje glasov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Na predsedniških volitvah v Venezueli je s tesno prednostjo zmagal Nicolas Maduro, ki ga je za svojega naslednika predlagal pokojni Hugo Chavez.

Maduro je na volitvah zbral 50,7 odstotka glasov, medtem ko je njegov opozicijski tekmec Henrique Capriles zbral 49,1 odstotka glasov. Čeprav je volilna komisija izide označila za končne, je poraženec zahteval ponovno štetje, saj je prepričan, da Maduro ni zmagal. Capriles meni, da bi morala komisija preučiti vseh 300.000 glasov razlike.

"Izid ne odseva stanja v državi. Naredili bomo vse, da izvemo resnico," je dejal Capriles.

Zmagovalec Maduro je sicer dejal, da bo dovolil ponovno štetje volilnih glasov, tiste, ki niso glasovali zanj, pa pozval k sodelovanju. "Ta zmaga je še en poklon našemu komandantu Hugu Chavezu," je dejal 50-letni Maduro pred navdušenimi privrženci v predsedniški palači Miraflores.

Maduro, ki je bil ob razglasitvi izidov oblečen v barve venezuelske zastave, je poudaril, da je dobil "pošteno, zakonito in ustavno" večino. Njegovi podporniki so praznovali z ognjemetom, medtem ko so privrženci opozicijskega kandidata v Caracasu v znak protesta tolkli po loncih in ponvah.

Udeležba 80-odstotna Volitev se je v Venezueli udeležilo 80 odstotkov volilnih upravičencev, Maduro pa bo 19. aprila tudi uradno postal novi predsednik Venezuele, čeprav to funkcijo opravlja že od smrti predhodnika Chaveza. Njegov mandat bo trajal samo do januarja 2019, ko bi Chavez sklenil svoj šestletni mandat, ki mu je bil podeljen januarja letos.

50-letni Maduro je med kratko predvolilno kampanjo stavil na svoje vezi s pokojnim voditeljem, ki je državo vodil 14 let, s svojo socialistično revolucijo pa je postal izjemno priljubljen med revnimi. Maduro je obljubil, da bo nadaljeval s programi za zmanjšanje revščine, s pomočjo katerih se je število revnih v državi zmanjšalo za polovico.

Maduro, nekdanji voznik avtobusa in sindikalni voditelj, ki se je povzpel do položaja zunanjega ministra in podpredsednika države, je od svojega mentorja podedoval tudi vrsto problemov - najvišjo stopnjo umorov v Južni Ameriki, kronično pomanjkanje hrane, visoko inflacijo in izpade elektrike.

Ljudje naj bi glasovali še po zaprtju volišč 40-letni opozicijski voditelj je obtožil nasprotno stran, da so ljudem dovolili voliti tudi še po tistem, ko so se zaprla volišča. Pred tem je obtožil vlado, da je javne uslužbence prisilila, da so glasovali za Madura.

Venezuelci so v nedeljo volili naslednika karizmatičnega Chaveza, ki je minuli mesec podlegel raku. Levičarski voditelj je na predsedniških volitvah 7. oktobra lani premagal Caprilesa s 55 odstotki glasov, vendar se je njegovo zdravstveno stanje sredi decembra poslabšalo, tako da nikoli ni uradno prisegel za tretji šestletni mandat. Chavez je umrl 5. marca v bolnišnici v Caracasu.