Sreda, 29. 5. 2019, 16.24
5 let, 5 mesecev
Bruselj od Italije spet zahteva pojasnila o proračunu
Italijanska vlada bo po neuradnih informacijah od Evropske komisije danes prejela pismo, v katerem bo ta zahtevala pojasnila o letošnjem proračunu, ki je v nasprotju s pravili EU. To bi lahko spet sprožilo postopek, ki je bil po lanski potrditvi ustreznega proračuna sicer videti končan.
Tudi italijanski notranji minister in podpredsednik vlade Matteo Salvini je v torek izrazil pričakovanje, da bodo v Bruslju Italijo zaradi prevelikega javnofinančnega primanjkljaja in zadolženosti kaznovali s tremi milijardami evrov kazni.
"V času, ko brezposelnost med mladimi v nekaterih regijah dosega 50 odstotkov, nam nekdo iz Bruslja na podlagi starih pravil nalaga tri milijarde evrov kazni. Vso svojo energijo bom vložil v spremembo teh starih pravil," je dejal Salvini.
Italijanski dolg lani znašal 132 odstotkov BDP
Prihodnji teden naj bi Evropska komisija priporočila sprožitev postopka proti Italiji zaradi previsokega javnega dolga. Ta je lani znašal 132,2 odstotka italijanskega BDP, kar je precej nad 60 odstotki, kolikor naj bi v najslabšem primeru znašal po evropskih pravilih.
"V času, ko brezposelnost med mladimi v nekaterih regijah dosega 50 odstotkov, nam nekdo iz Bruslja na podlagi starih pravil nalaga tri milijarde evrov kazni," je do Evropske komisije kritičen italijanski notranji minister Matteo Salvini.
Rezultat postopka, katerega sprožitev morajo potrditi finančni ministri EU, bi lahko bila kazen v višini do 0,2 odstotka državnega BDP, kar bi za Italijo pomenilo do tri milijarde evrov.
Takšna kazen je Italiji grozila že lani, ko je v Bruselj poslala neustrezen predlog proračuna, a ga je nato po vročih polemikah z Brusljem popravila. Sprva je proračun za leto 2019 predvideval javnofinančni primanjkljaj v višini 2,4 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), zdaj pa je minus 2,04-odstoten.
Moscovici zatrjuje, da Italiji niso popuščali
Novi proračun še vedno predvideva znižanje minimalne upokojitvene starosti ob 38 letih delovne dobe s 67 na 62 let. Uvaja tudi zajamčena minimalna sredstva v vrednosti 780 evrov na mesec za 1,7 milijona italijanskih najrevnejših družin. Ta ukrep je skupno vreden 7,1 milijarde evrov.
Evropski komisar za gospodarske in finančne zadeve Pierre Moscovici je na družbenem omrežju Twitter po decembrski potrditvi popravljenega proračuna napovedal natančno spremljanje njegovega izvajanja. Zatrdil je tudi, da je šlo v dialogu z Rimom vedno za spoštovanje skupnih pravil, ne za posamične ukrepe.