Slovenska premierka je v Bruslju želela utišati ugibanja o tem, ali bo Slovenija naslednja, ki bo zaprosila za denarno pomoč, in dejala, da bomo težave rešili sami. A tuji mediji niso nič manj glasni.
Alenka Bratušek je v Bruslju tiste, ki ugibajo o Sloveniji, pozvala, naj svoje ocene utemeljijo z dejstvi in številkami, ne špekulacijami. Ta dejstva je izpostavil spletni medij The globe and mail, ki navaja podatke podjetja BMO Nesbitt Burns. Dejstva o Sloveniji so: slaba produktivnost, krčenje gospodarstva in naraščanje brezposelnosti. S tem pa se spopada tri tedne stara vlada.
Kot je dejal ekonomist Sal Guatieri, je dobra novica ta, da bo Slovenija, če bo zaprosila za finančno pomoč, dobila podobno vsoto kot Ciper, ki je dobil deset milijard evrov, kar je bistveno manj glede na več sto milijard evrov, ki so bili dodeljeni preostalim petim državam. "Slaba novica pa je, da je vseh teh pet držav še vedno ujetih v recesiji, kar bi lahko pomenilo, da bi lahko še letos zaprosile za dodatno pomoč," je dodal ekonomist.
O težavah Slovenije poroča tudi BBC, ki v oddajah stanje analizira s pomočjo ekonomistov in strokovnjakov.
Je Slovenija podcenjevala ceno, ki jo bo morala plačati?
Šest dejstev, ki jih je treba vedeti o Sloveniji, pa je navedel Wall Street Journal. Kot prvo izpostavljajo, da je OECD dejal, da se Slovenija spopada z zelo resno bančno krizo, ekonomisti pa menijo, da obstaja možnost, da je Slovenija podcenjevala ceno, ki jo bo morala plačati za rešitev bank.
Opozorili so tudi na napoved skrčenja gospodarstva in spomnili, da se je Slovenija med drugim znašla v težavah zaradi slabih posojil pri treh bankah v državni lasti.
Kot četrto in peto dejstvo so izpostavili, da slovenska premierka poudarja, da Slovenija pomoči ne bo potrebovala, z njo pa se po srečanju v Bruslju strinja tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, ki je dejal, da za zdaj ne kaže, da bo država morala zaprositi za pomoč.
Kaj pa na vse to pravijo trgi? Kot še piše Wall Street Journal, so trgi zaskrbljeni, niso pa še panični.
Švedi opozarjajo tudi na politično nestabilnost v Sloveniji
Ekonomista Jeffrey Anderson in Jessica Kodek pa sta za Bloomberg dejala, da bo Slovenija za dokapitalizacijo bank morala dobiti denar od prodaje obveznic. "Dlje kot se bo to odlašalo, večji bo negativni pritisk na bančni kredit, na gospodarsko dejavnost in preostali kapital v državni lasti," sta zapisala.
O Sloveniji se je na svoji spletni strani razpisal tudi švedski radio. Zapisali so, da se primanjkljaj Slovenije vse bolj povečuje, zato je vedno večja verjetnost, da bo morala zaprositi za pomoč, da se izogne finančnemu zlomu. Kot osrednjo problematiko izpostavljajo investitorje, ki niso pripravljeni tvegati v Sloveniji, ob tem pa opozarjajo tudi na politično nestabilnost in korupcijo.