Petek,
24. 1. 2014,
8.30

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ukrajina protesti

Petek, 24. 1. 2014, 8.30

8 let, 8 mesecev

Bosta zaradi protestov odšla ukrajinski premier in notranji minister?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Tudi po pogovorih ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča z opozicijo situacija v Kijevu ostaja napeta. Protestnikov izkupiček pogajanj ni prepričal in pripravljajo se na nove proteste.

Ukrajinski predsednik Viktor Janukovič je za prihodnji teden obljubil preoblikovanje vlade, razpravo o spremembah sporne zakonodaje, namenjene zatrtju protestniškega gibanja, in amnestijo za priprte protestnike, ki niso zagrešili hujših kaznivih dejanj. A opozicijski voditelj Vitalij Kličko vztraja, da mora odstopiti sam Janukovič.

Bo zamenjana celotna vlada ali le nekateri ministri? Predsednik danes sicer ni pojasnil, ali bo zamenjana celotna vlada ali le nekateri ministri, a poznavalci menijo, da bi lahko odšli le najbolj osovraženi člani vlade, kot sta premier Mikola Azarov in notranji minister Vitalij Zaharčenko, poroča nemška tiskovna agencija dpa. "Skupaj z opozicijo pripravljamo kompromisno rešitev," je vse, kar je novinarjem povedal Janukovič. Ukrajinski parlament naj bi o koncesijah, ki jih je napovedal predsednik, sicer odločal na izredni seji v torek.

Vodja opozicijske stranke Udar in nekdanji boksarski šampijon Kličko je to ponudbo že zavrnil kot nezadostno. "Iti mora Janukovič," je ponovil pred novinarji v Kijevu. Ob začetku protestov pred skoraj dvema mesecema bi proevropske protestnike zadovoljila odstavitev Zaharčenka, pred dvema tednoma bi bil dovolj odstop vlade, a danes ljudje zahtevajo volitve novega predsednika države, je še dejal in Janukoviču očital, da bije vojno proti lastnemu narodu.

Pozivi k miru in potrpežljivosti Ukrajinski predsednik in opozicija sta sicer na skupnih pogovorih že skušala najti rešitev politične krize, a konkretnih dogovorov še nista dosegla. Kljub pozivom opozicijskih voditeljev Vitalija Klička in Arsenija Jacenjuka k miru in potrpežljivosti se tako ljudje v središču Kijeva pripravljajo na nove proteste in konec v četrtek dogovorjene prekinitve spopadov s policisti. Danes so tako utrjevali svoje barikade in postavljali nove na postaji podzemne železnice Kreščatik.

Kličko je zato danes tudi pozval k posredovanju Zahoda med sprtimi stranmi v Ukrajini. Kot je menil, lahko globoko politično krizo rešita le Evropska unija ali Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). V Kijevu se sicer danes že mudi evropski komisar za širitev Štefan Füle, ki se je med drugim sestal z Janukovičem, a podrobnosti o pogovorih zaenkrat niso znane. Prihodnji teden v Ukrajino odhaja še visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton.

Množični protesti v Ukrajini so se začeli že konec novembra, potem ko Janukovič pod pritiskom Rusije ni podpisal pridružitvenega sporazuma z EU. Konec decembra in v začetku januarja so postopoma izgubljali zagon, nato pa so znova s polno silo izbruhnili to nedeljo, potem ko je prejšnji teden parlament na sporen način potrdil omenjeno zakonodajo.

Protesti, ki jih spremlja nasilje, so v sredo terjali prve žrtve, poročajo pa tudi o ugrabitvah opozicijskih aktivistov. Že v torek naj bi tako ugrabili aktivista Jurija Lucenka in Jurija Verbickega. Slednjega so kasneje našli mrtvega v gozdu v bližini ukrajinske prestolnice, medtem ko so Lucenka našli pretepenega. Od četrtka poleg tega pogrešajo 35-letnega aktivista Dimitra Bulatova iz skupine Avtomajdan, ki organizira proteste proti Janukoviču.

Protesti se širijo na druge dele države Poleg tega se protesti širijo še na druge dele države. Iz več kot polovice države poročajo, da so protestniki v četrtek zasedli regionalne vladne urade ter v nekaj mestih, med drugim v Lvovu, nato okoli poslopij postavili barikade, da bi se ubranili pred morebitnim policijskim posredovanjem. Ponekod so jih policisti po drugi strani že izgnali iz poslopij in jih pri tem več deset aretirali, piše dpa. Protestniki naj bi med drugim zasedli tudi ministrstvo za kmetijstvo in prehrano v Kijevu.

Kot ocenjuje dpa, je Kličko pod vse hujšim pritiskom. Jezni protestniki so ga že v četrtek zvečer, ko jih je po večurnih neuspešnih pogovorih z Janukovičem prosil za potrpežljivost in pozval, naj se še naprej ne spopadajo s policisti, izžvižgali in vzklikali "sramota". protestniki naj bi postajali vse bolj radikalni, krepil naj bi se vpliv skrajne desnice, medtem ko naj bi opozicijski voditelji, kot je Kličko, postopoma izgubljali vpliv nad njimi.