Sreda, 14. 10. 2015, 12.18
1 leto, 6 mesecev
Bomo na koncu pili samo eno - globalno pivo?
Lokalne pivske blagovne znamke in globalni pivovarji. Tako bi lahko označili svetovni trend združevanja pivovarske industrije. Kot vemo, sta tudi slovenski pivski blagovni znamki Laško in Union od marca letos pod okriljem nizozemskega Heinekena, tretjega oziroma po novem drugega največjega pivovarja na svetu. Prav danes je Heineken nakazal 119,5 milijona evrov kupnine za 53,43-odstotni lastniški delež v Pivovarni Laško.
Glede na to, da belgijsko-brazilski pivovarski velikan obvladuje 21 odstotkov svetovnega trga (lani je prodal 412 milijonov hektolitrov piva), britanski pa 9,6 odstotka (188 milijonov hektolitrov piva), bo po novem vsako tretje pivo na svetu, ki steče po grlu žejnih pivcev, prihajalo iz pivovarn, ki bodo delovale v okrilju enega, orjaškega globalnega pivovarskega koncerna.
Še pred tem, leta 2004, sta se v AB InBev združila belgijski Interbrew in brazilski pivovar Companhia de Bebidas das Americas (Ambev). Belgijski Interbrew pa poznamo tudi Slovenci, saj je s Pivovarno Laško bil boj za prevzem Pivovarne Union. Na koncu so v pivovarski vojni leta 2005 zmagali laški pivovarji, ki pa so slabo desetletje pozneje zaradi prezadolženosti postali "plen" Heinekena.
Nizozemci se že pripravljajo na ta spopad z nakupi, s katerimi želijo okrepiti svoj tržni delež v karibskem območju in jugovzhodni Aziji, piše avstrijski tednik Format.
Če se bo proces nakupov združevanja in prevzemov v pivovarskem svetu nadaljeval, se lahko na koncu zgodi, da bomo skoraj vsi na svetu pili piva različnih blagovnih znamk, ki pa bodo prihajala izpod okrilja enega ali dveh velikanskih pivovarjev.