Sreda,
6. 7. 2011,
8.13

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

smrtna kazen

Sreda, 6. 7. 2011, 8.13

8 let, 7 mesecev

Bela hiša želi ustaviti usmrtitev Mehičana v Teksasu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Odvetniki ameriške administracije so se pridružili odvetnikom 38-letnega obsojenca na smrt, ki pred vrhovnim sodiščem ZDA zahtevajo, naj ustavi napovedano usmrtitev Mehičana v Teksasu.

Usmrtitev bi predstavljala kršitev Dunajske konvencije o konzularnih odnosih in po mnenju Bele hiše škodovala ameriškim interesom. Nov primer problematične usmrtitve tujcev v ZDA Gre za novega v vrsti primerov problematičnih usmrtitev tujcev v ZDA, kjer zvezna vlada ni sposobna obvladovati lastnega sistema oziroma zveznih držav. Meddržavno sodišče v Haagu je na primer leta 2004 odločilo, da ZDA kršijo obveznosti iz Dunajske konvencije, ker so obsodili na smrt 51 Mehičanov, ki jim ob aretaciji niso zagotovili dostopa do konzularnih predstavnikov njihove domovine. Salomonska rešitev vrhovnega sodišča Takratni predsednik ZDA George Bush, sicer odločen zagovornik smrtne kazni, je odločitev Meddržavnega sodišča sprejel in jo upošteval. Vendar pa so zvezne države tožile in zvezno vrhovno sodišče je leta 2008 sprejelo pravo salomonsko rešitev. Odločilo je, da so ZDA sicer dolžne uresničevati obveznosti iz mednarodnih pogodb, vendar pa zvezna vlada v to ne more prisiliti zveznih držav, ker doslej zvezni kongres še ni sprejel ustreznega zakona.

Vsi na smrt obsojeni tujci so se spet postavili v vrsto za usmrtitev in nekaj jih je bilo že usmrčenih. Obamovi pravniki so vrhovnemu sodišču sporočili, naj posreduje in usmrtitev 38-letnega Humberta Leala Garcie zaustavi, dokler kongres ne sprejme zakona. Demokratski senator Patrick Leahy iz Vermonta je predlog pripravil, vendar pa ni nobene možnosti, da bi bil potrjen letos, če sploh.

Nepopravljiva škoda ameriškim interesom Odvetniki administracije pravijo, da bi usmrtitev prizadela nepopravljivo škodo ameriškim interesom in ogrozila ameriške državljane v tujini. Zapletom bi se lahko izognili enostavneje, če bi smrtno obsodbo Garcii spremenili v dosmrtni zapor, vendar pa je teksaški odbor za pomilostitve to soglasno zavrnil kot tudi odlog usmrtitve.

"Teksas ni zavezan odločitvam tujih sodišč" Teksaški guverner Rick Perry se za zdaj sklicuje na postopek pred vrhovnim sodiščem, čeprav so ga za posredovanje doslej zaprosili že ugledni diplomati, visoki vojaški častniki, ZN, pravniki in celo nekdanji predsednik George Bush mlajši. Prav tako Mehika, ki bo imela usmrtitev za kršitev Dunajske konvencije. Perryjeva tiskovna predstavnica Katherine Cesinger je sporočila le to, da Teksas ni zavezan odločitvam tujih sodišč.

Sklicevanje na konvencijo šele po obsodbi Obsojenec je sicer ugotovil, da se lahko sklicuje na Dunajsko konvencijo šele po obsodbi na smrt. V ZDA je prišel, ko je bil star dve leti in je obdržal državljanstvo Mehike. Leta 1994 je v San Antoniu posilil in ubil 16-letno dekle. Ob aretaciji je policiji dajal izjave, ki so preiskovalce prepričale v njegovo krivdo. Če bi imel dostop do konzularnih predstavnikov, še preden je govoril z njimi, bi mu lahko priskrbeli odvetnika, ki bi mu svetoval, naj bo tiho in obsodba bi bila vsaj težja.