Ponedeljek,
16. 9. 2013,
14.11

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sirija

Ponedeljek, 16. 9. 2013, 14.11

8 let, 7 mesecev

Ban Ki Moon: Uporaba kemičnega orožja v Siriji je vojni zločin

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je zagotovil, da imajo inšpektorji ZN neovrgljive dokaze, da je bilo v Siriji uporabljeno kemično orožje, kar je označil za vojni zločin.

Varnostni svet ZN je tudi pozval, naj poskrbi za posledice, če se režim predsednika Bašarja al Asada ne bo držal ameriško-ruskega dogovora o uničenju zalog kemičnega orožja.

Ban je Varnostnemu svet ZN za zaprtimi vrati danes dejal, da ni nobenega dvoma, da so ljudje umirali zaradi zastrupitve s sarinom. To je označil za vojni zločin in grobo kršitev mednarodnega prava. "Upam, da se mi boste pridružili v obsodbi tega odvratnega zločina," je po besedah diplomatov na ZN dejal Ban Ki Moon.

Asadov režim obtožuje upornike Generalni sekretar ZN bo imel danes še novinarsko konferenco, na kateri bo govoril o poročilu inšpektorjev, ki so raziskovali obtožbe o napadih s kemičnim orožjem 21. avgusta v predmestju Damaska. Besede generalnega sekretarja ZN potrjujejo navedbe ZDA, sirskih upornikov in humanitarnih organizacij o uporabi kemičnega orožja. Naloga inšpektorjev je bila le, da ugotovijo ali je bilo orožje uporabljeno, ne pa tudi, kdo ga je uporabil. ZDA in zahodne države krivijo Asadov režim, ta pa skupaj z zaveznico Rusijo obtožuje upornike.

Kljub temu pa je režim pristal v predajo kemičnega orožja pod mednarodni nadzor in se je pridružil konvenciji ZN proti temu orožju. Ameriški državni sekretar John Kerry in ruski zunanji minister Sergej Lavrov sta se konec minulega tedna v Ženevi dogovorila o načrtu za predajo in uničenje kemičnega orožja, s katerim bi se izognili možnosti ameriškega vojaškega posredovanja proti režimu. Načrt bo predvidoma potrdil VS ZN z resolucijo.

Napad, v katerem so sile sirskega predsednika Bašarja Al Asada uporabile kemično orožje, je bil povod za grožnje Washingtona Damasu z vojaškim posredovanjem v krvavem sirskem konfliktu. Grožnje so se umaknile diplomatskim prizadevanjem, saj je Rusija prišla na dan s predlogom, da Sirija podpiše konvencijo o prepovedi uporabe kemijskega orožja.

Sirija pristopila h konvenciji Sirski režim je priznal, da ima kemično orožje in vložil dokumente pri ZN za pristop h konvenciji. Al Asad, ki do zdaj ni niti priznaval, da ima kemično orožje, trdi, da se za to ni odločil, ker so ZDA grozile z zračnimi napadi, temveč zaradi Rusije.