Petek,
6. 11. 2015,
17.35

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

begunci

Petek, 6. 11. 2015, 17.35

8 let, 7 mesecev

Avramopulos: Nelegalne pribežnike bomo vrnili

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Evropski komisar za migracije meni, da si je treba migrante pravično razdeliti. Ključno je zajeziti begunski val na zunanjih mejah EU, dodaja avstrijska ministrica.

Evropski komisar za migracije, notranje zadeve in državljanstvo Dimitris Avramopulos je danes skupaj z avstrijsko notranjo ministrico Johanno Mikl-Leitner obiskal zbirni center za begunce v Špilju, kjer se je seznanil z razmerami.

"Danes sem se lahko prepričal, da tukajšnji center deluje zelo dobro. Avstrija beguncem zagotavlja vso podporo in dostojen sprejem," je dejal evropski komisar.

Komisija za boljše sodelovanje s Turčijo Ob tem je dodal, da so pod pritiskom vse evropske države, zato komisija prevzema določene iniciative za boljše sodelovanje s Turčijo, da bi zmanjšali število beguncev, ki v Grčijo nezakonito plujejo s turškega ozemlja.

Avramopulos je dodal, da Evropa lahko sprejme le tiste begunce, ki so potrebni pomoči, medtem ko bodo morali nelegalne prebežnike vrniti. Tiste, ki bodo upravičeno prišli v Evropsko unijo, si je po njegovem treba pravično razdeliti.

10,17 milijona izrednih sredstev za begunsko krizo v Sloveniji Evropska komisija je danes že odobrila 10,17 milijona evrov izrednih sredstev za spopadanje s pritokom beguncev v Slovenijo. Gre za 4,918 milijona evrov iz sklada za notranjo varnost (ISF) in 5,256 milijona evrov iz sklada za azil, migracije in vključevanje (AMIF).

Mikl-Leitnerjeva je na novinarsko vprašanje, ali lahko zagotovi, da Avstrija ne bo postavila ograje, ponovila, da "tu ne gre za nepredušno zapiranje", ampak za zagotavljanje "urejenega, nadzorovanega in varnega prehajanja meje" ter varnosti ljudi, med katerimi so, kot je spomnila, tudi številni ranljivi otroci in ženske. Obenem je sodelovanje s Slovenijo izpostavila kot zelo dobro.

Obstaja zgornja meja Na vprašanje, ali tudi za Avstrijo, ko gre za begunski val, obstaja zgornja meja, o kateri te dni govorijo na Švedskem, je Mikl-Leitnerjeva izpostavila, da je pravica do azila nekaj, dejanske kapacitete v smislu namestitve in kadrov za sprejem in oskrbo beguncev pa so nekaj povsem drugega. Ko govorimo o zadnji, se ministrica strinja, da obstaja meja in razume Švedsko.

Mikl-Leitnerjeva je večkrat tudi poudarila, da je ključno predvsem zajeziti begunski val na zunanjih mejah EU in zagotoviti solidarno delitev bremena med državami članicami EU.