Torek,
23. 9. 2014,
10.55

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Islamska država

Torek, 23. 9. 2014, 10.55

8 let, 7 mesecev

Ameriški general in načrt za razbitje mreže Islamske države

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ne smemo dopustiti, da imajo islamisti zatočišče na eni ali na drugi strani. Potrebujemo podporo preostalih arabskih držav, da bodo zaustavile prihod tujih borcev v IS, pravi general Martin Dempsey.

Ameriški general Martin E. Dempsey, avtor strategije proti radikalnim islamistom, ki je prevzel vodenje ameriške vojske leta 2011, se je mudil na Hrvaškem in za Jutarnji list med drugim spregovoril o širjenju radikalne teroristične organizacije IS in razpravljal o sodobnih grožnjah zahodnemu svetu.

Kot smo že poročali, ima IS v Iraku in Siriji od 20 tisoč do 31.500 borcev. Med 15 tisoč tujimi borci v Siriji jih kar 2 tisoč prihaja z Zahoda, kar pa po mnenju generala predstavlja nevarnost za vse države, v katere se bodo potem ti islamisti vračali.

Pomembna je predvsem vojaška sila Kot je pojasnil Dempsey, so ZDA v sklopu NATA skupaj z zaveznicami preživeli veliko časa in ocenili naravo teh groženj, da so potem lahko našli primerne rešitve. Meni, da so bili pri tem uspešni, zdaj pa so po njegovih besedah na vrsti vlade in politika, ki morajo povedati, koliko lahko kdo prispeva. Predvsem je pomemben nastanek in usposabljanje vojaških sil.

"Treba je razbiti finančno omrežje Islamske države in dotok tujih borcev, saj ti predstavljajo nevarnost tako na primer za Hrvaško kot za ZDA, in sicer predvsem po tem, ko se vrnejo domov," je izpostavil Dempsey in dodal, da je dela še ogromno, vsaka država pa se mora odločiti, ali želi v tem sodelovati in v kolikšni meri.

IS v Iraku in IS v Siriji Trenutno je v mednarodni koaliciji za borbo proti IS v Iraku več kot 40 držav, med katerimi je tudi Slovenija. Pojavlja pa se tudi vprašanje, kaj bo s Sirijo.

Dempsey ob tem pojasnjuje, da je v vojaškem smislu povsem jasno, da ni mogoče rešiti enega problema brez drugega in da v tem smislu razlike med IS v Iraku in Siriji ni.

"Ne smemo dopustiti, da imajo zatočišče na eni ali na drugi strani. Moramo doseči tudi podporo preostalih arabskih in muslimanskih držav, da bi že one zaustavile prihod nezadovoljnih ljudi v to organizacijo," je poudaril general.

Potem pa bi lahko sledil vojaški pritisk, ki bi skupino razbil. Za to pa bodo potrebni, kot je dejal Dempsey, zračni napadi in za tem skupno delovanje lokalnih sil, predvsem iraške redne vojske.

"Formula je jasna, pot je jasna, a na tej poti so ovire" Stanje v Siriji pa je po njegovem mnenju sicer zelo drugačno kot v Iraku. Tam namreč ne morejo vojaško delovati v smislu udara, ampak morajo zgraditi zmerno opozicijo, ki bo postala sila na terenu za vojaško akcijo. Cilj je tudi vzpostaviti politično strukturo s skupnim pogledom na prihodnost Sirije in da sile na terenu ne bodo odgovarjale ZDA, pač pa tej koalicijski strukturi, ki jo bodo sestavljali Sirci.

"A to je tam težko. Formula je jasna, pot je jasna, a na tej poti so ovire," je povedal Dempsey.

Na vprašanje, ali se strinja s poročanjem številnih medijev, da je Turčija trenutno najšibkejši člen v mednarodni koaliciji, ki se bori proti IS, je Dempsey dejal, da Turčijo potrebujemo kot eno izmed največjih in zelo vplivnih muslimanskih držav, zato upa, da bodo pripravljeni sodelovati.