Sreda, 10. 5. 2023, 13.12
1 leto, 6 mesecev
ZZZS objavil število obravnav po zdravnikih. Fides: To je nesmiselno.
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je na spletni strani začel objavljati poimenske sezname o številu opravljenih zdravstvenih storitev po zdravnikih. Iz Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so za STA sporočili, da potezo zdravstvene politike ocenjujejo kot nesmiselno in nekonstruktivno.
Iz ZZZS so v torek sporočili, da so iz različnih razlogov, med drugim z namenom večje transparentnosti, pa tudi na podlagi mnenja informacijskega pooblaščenca, začeli javno objavljati podatke o opravljenih zdravstvenih obravnavah poimensko po zdravstvenih delavcih. Podatke lahko celovito interpretirajo le izvajalci zdravstvenih storitev, ki kot delodajalci razpolagajo s podatki o lastni organizaciji dela in kadrih, so ob tem poudarili.
"Predstavljanje surovih in nepopolnih podatkov brez poznavanja delovanja zdravstva in njihove ustrezne umestitve in interpretacije bo le okrepilo nezadovoljstvo, tako med izvajalci zdravstvene dejavnosti kot uporabniki zdravstvenih storitev," so po objavi prvih podatkov poudarili v sindikatu Fides.
Težava predstavljenih podatkov je, da obračunane storitve ne zajemajo vsega dela, ki ga zdravniki opravijo, in povsem spregledajo dejstvo, ali so bili zagotovljeni osnovni predpogoji za učinkovito delo nosilcev zdravstvene dejavnosti. Zato lahko že vnaprej napovemo, da bodo na ta način prikladno orodje za medijske diskreditacije zdravništva in lov na čarovnice, kot smo ga vajeni, so prepričani v sindikatu.
Parcialni podatki v škodo zdravnikom in celotnemu zdravništvu
Prav takšni parcialni podatki ZZZS so bili po navedbah Fidesa namreč že zlorabljeni v javnosti in povzročili škodo tako izpostavljenim zdravnikom kot celotnemu zdravništvu. Podatki na primer ne pojasnjujejo, kdo od zdravnikov je bil odsoten zaradi zdravstvenih razlogov, dela na drugem delovišču ali drugih razlogov ter obsega zaposlitve določenega zdravnika pri delodajalcu, ali je bilo za izvedbo zdravstvene storitve na razpolago dovolj podpornega kadra, opreme, dovolj namestitvenih kapacitet zaradi zapiranja oddelkov, so zapisali pri sindikatu.
Prav tako podatki po njihovih navedbah ne pojasnjujejo težavnosti posameznih obravnav ali obravnav, ki so bile odpovedane zaradi neprihoda bolnikov, ki jih je po javno predstavljenih podatkih ministrstva za zdravje 20 odstotkov, oziroma drugih zadržkov.
"V Fidesu smo verjetno edini sindikat, ki že leta zagovarja načelo, da nismo vsi enaki in da je treba nagraditi najboljše. Pozdravljamo vsak korak k transparentnosti in preglednosti dela zdravnikov, saj lahko samo pregledne in uravnotežene informacije prikažejo, kako lahko izpeljemo zdravstveno varstvo prebivalstva v državi, kjer po ocenah Evropske komisije manjka 1.400 zdravnikov, da bi dosegli evropsko povprečje," so poudarili.
Zato so, kot pravijo, vztrajali, da stroka opredeli standarde in normative zdravniškega dela in s tem visoke ravni strokovne obravnave, ki je lahko edina merodajni kriterij spremljanja kakovosti. "Prav ZZZS temu najbolj goreče nasprotuje in vztraja pri preživetem modelu zelene knjige. Zato nam je sistem družinske medicine praktično razpadel," so opozorili.
Objavljeni podatki izkazujejo napačno sliko
Iz Osnovnega zdravstva Gorenjske pa so za STA sporočili, da se objavljeni podatki nanašajo na obračunane storitve ZZZS na presečni datum, ki se zaradi popravkov tekom meseca lahko še spreminjajo, zato lahko objavljeni podatki o številu obravnav posameznega izvajalca izkazujejo napačno sliko dejansko opravljenih storitev v določenem mesecu.
21