Torek,
15. 9. 2015,
14.22

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Združena levica Luka Mesec

Torek, 15. 9. 2015, 14.22

8 let, 7 mesecev

Združena levica za obvezno delitev dobička med zaposlene

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vodja poslanske skupine Združena levica Luka Mesec je na današnji novinarski konferenci predstavil paket predlogov, s katerim želijo temeljito prenoviti delavsko zakonodajo v Sloveniji.

Paket predlogov prinaša spremembe treh ključnih zakonov, ki urejajo delavske pravice, je poslanska skupina Združena levica zapisala v sporočilu za javnost. Dodali so, da s temi predlogi širijo ekonomsko demokracijo, zagotavljajo pravično delitev ustvarjenega in pošteno plačilo za vse.

Reformirati želijo delavsko ustavo, ki je stara že 22 let Prvi predlog je celovita reforma 22 let stare delavske ustave, Zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju.

Kot so sporočili iz Združene levice, namen predlaganih sprememb ni le širjenje pravic zaposlenih, ampak tudi izboljšanje poslovanja podjetij.

Predlog zakona so v Združeni levici pripravili v sodelovanju z Združenjem svetov delavcev, sindikati in drugimi sogovorniki. Predlog zakona z današnjim dnem dajejo v 45-dnevno javno razpravo, ki se bo končala 1. novembra letos.

Predlagajo obvezno delitev dobička med zaposlene Predlagajo tudi uveljavitev obvezne delitve dobička med zaposlene. Trdijo, da je Zakon o udeležbi delavcev pri dobičku, ki velja od leta 2008, neživljenjski in da ga je v preteklih letih uporabilo le nekaj deset podjetij.

V Združeni levici predlagajo obvezno delitev dobička za vse gospodarske družbe, s čimer bi se po njihovem mnenju zagotovila pravična delitev ustvarjenega, lastnike podjetij pa spodbuja k vlaganju dobičkov v razvoj podjetja.

Minimalna plača mora postati absolutni minimum Stališče Združene levice glede novele Zakona o minimalni plači, ki so jo v parlamentarno proceduro vložile sindikalne centrale, pa je, da mora minimalna plača postati absolutni minimum, pod katerega delodajalec ne sme iti.