Četrtek,
10. 7. 2014,
15.12

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

volitve zapor

Četrtek, 10. 7. 2014, 15.12

8 let, 7 mesecev

Zaporniki svojo volilno voljo izražajo po pošti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Med volilci, ki bodo svojo glas oddali po pošti, so oskrbovanci domov za starejše, tisti, ki se v času volitev nahajajo v bolnišnicah, pa tudi tisti, ki se nahajajo za zaporniškimi zidovi.

Kot je znano, je trenutno za zapahi kar nekaj ljudi, ki bodo želeli oddati svoj glas na predčasnih volitvah. Med njimi je tudi predsednik največje opozicijske stranke SDS Janez Janša, soobdolženi v zadevo Patria Tone Krkovič in tudi nekdanji predsednik uprave Merkurja Bine Kordež.

Direktor uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Jože Podržaj je že minuli mesec na tiskovni konferenci, ko je javnost seznanil z dejstvom, da so Janšo po treh dneh bivanja v zavodu Dob premestili na odprti oddelek Pristava, pojasnil, da Janša še ne more dobiti prostega izhoda. Volitve bodo namreč potekale v času, ko še ne bo preteklo 30-dnevno sprejemno obdobje za obsojenca, zato bo tudi Janša, tako kot vsi obsojenci, ki to želijo, lahko volil po pošti. V času sprejemnega obdobja so izhodi možni le izjemoma, v primeru smrti sorodnika ali bolezni, o tem pa odloča direktor zapora.

Volilne lističe je treba poslati najkasneje na dan volitev Zakon o volitvah v državni zbor posebej ne ureja načina uresničevanja pravice glasovanja oseb, ki so na prestajanju zaporne kazni ali so v priporu.

"Vendar že vse od sprejetja zakona leta 1992 velja za te osebe 81. člen zakona, tako da lahko glasujejo po pošti," pojasnjujejo na upravi.

To je, kot še pojasnjujejo na upravi, urejeno z vsakokratnimi navodili Državne volilne komisije (DVK). "V ta namen DVK tudi ob vsakem glasovanju (bodisi volitve bodisi referendum) obvesti vse pristojne zavode o možnosti glasovanja po pošti ter pošlje določeno količino instruktivnih obrazcev za prijavo za glasovanje po pošti," so še zapisali na upravi.

Na spletni strani državne volilne komisije lahko preberemo, da morajo volilci, ki bi radi glasovali po pošti zaradi odsotnosti s kraja stalnega bivališča na dan volitev, obvestilo za glasovanje po pošti poslati na okrajno volilno komisijo ali komisijo volilne enote deset dni pred dnevom glasovanja.

Obrazec zahtevka lahko obsojenci dobijo v zavodu, kjer se nahajajo, volilno gradivo pa prejmejo po pošti in ga morajo oddati na pošto najpozneje dan pred volitvami.

Leta 2011 je na državnozborskih volitvah po pošti glasovalo 2416 volilcev Zanimalo nas je tudi, koliko zaprtih oseb je to svojo državljansko dolžnost in pravico tudi izkoristilo, vendar pa na upravi za izvrševanje kazenskih sankcij odgovarjajo, da niso pristojni za vodenje tovrstne evidence. »Po podatkih DVK je na predčasnih volitvah v DZ leta 2011 iz Slovenije po pošti glasovalo skupno 2.416 volivcev. V tem številu so vključene tudi zaprte osebe«.

V slovenskih zaporih je trenutno zaprtih 1563 obsojencev, od tega 629 na Dobu. V največjem slovenskem zaporu jih 542 zaporno kazen prestaja na zaprtem, 66 na polodprtem in 21 na odprtem oddelku.