Ponedeljek,
23. 9. 2019,
12.47

Osveženo pred

5 let, 1 mesec

Oglasno sporočilo

Natisni članek

Natisni članek

gozd Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano PR članek

Ponedeljek, 23. 9. 2019, 12.47

5 let, 1 mesec

Z gozdom in v gozdu ravnajmo spoštljivo

Oglasno sporočilo
gozd tek narava

Preplet gozdne in kmetijske krajine, raznovrstnost rastlinskih in živalskih vrst v gozdu, izjemnost posameznih dreves, obnovljivi viri energije in surovin ter blagodejen vpliv na celotno okolje so le najvidnejše dobrine gozda.

Kaj nam pomenijo, bi se verjetno zavedli šele, ko gozda in njegovih koristi v našem okolju nenadoma ne bi bilo več. Strokovnjaki z gozdom gospodarimo trajnostno, sonaravno in večnamensko. Zato ponuja gozd tudi možnosti za rekreacijo, sprostitev in druge dejavnosti. Prost dostop v gozdove je civilizacijska pridobitev, na katero smo lahko v Sloveniji zelo ponosni. Vendar pa je treba v gozdu upoštevati tudi nekatere omejitve, predvsem pa poskrbeti, da gozd po obisku zapustimo takšen, kot je bil, ko smo vstopili vanj.

Pri obisku in preživljanju časa v gozdu spoštujemo pravila gozdnega bontona in:

  • Se zavedam, da sem v gozdu gost oz. gostja.
  • Z gozdom in živimi bitji v njem ravnam spoštljivo.
  • Upoštevam navodila o primernem obnašanju v naravi, zapisana v predpisih in na informativnih tablah ali pa posredovana od gozdarjev in lastnikov gozdov.

Povezava: Gozdni bonton: "Skrbno z gozdom!"

Skrbno z gozdom!

Gozd je v Sloveniji simbol prepoznavnosti države in odraz njenega odnosa do trajnostnega razvoja.

Gozd ministrstvo | Foto: Gozd ni samo obnovljivi vir lesa, je tudi bogat vir biotske raznovrstnosti in naravnih vrednot, ki so osnova za ekološko ravnotežje v naravi. Gozd prispeva k ohranjanju kakovostnih nadzemnih in podzemnih voda ter s tem pitne vode. Prebivalcem zagotavlja prostor, v katerem ob izvajanju prostočasnih aktivnosti krepijo svoje zdravje. Obenem pa je gozd pomemben del naravne in kulturne dediščine. Odnos družbe do gozda in njegove rabe je odraz njene kulture. Lepota pokrajine, možnosti za gibanje in dejavnosti, blagodejni vpliv na okolje in les so le nekatere dobrine gozda, ki bi se jih resnično zares zavedli šele, ko gozda in njegovega dobrodejnega delovanja v našem okolju ne bi bilo več.

Funkcije gozdov je po Zakonu o gozdovih pod določenimi pogoji dovoljeno izkoriščati vsem državljanom Republike Slovenije in sicer za nabiranje gob, plodov gozdnega drevja in drugih rastlin, ki rastejo v gozdovih, nabiranje zelnatih rastlin in njihovih delov, čebelarjenje, gibanje po gozdovih, rekreacijo v gozdu in podobno. Pri tem pa se morajo obiskovalci gozdov (gostje v gozdu!) držati pravil o ravnanju z gozdovi - upoštevati največje dovoljene količine za nabiranje gozdnih plodov, uporabljati za vožnjo z gorskimi kolesi namenjene kolesarske poti, ...

Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v sodelovanju z Zavodom za gozdove v sodelovanju, Gozdarsko inšpekcijo in lastniki gozdov obiskovalce gozdov opozarjamo, naj ob obisku gozdov upoštevajo veljavno zakonodajo in predpise in pravila gozdnega bontona. V ta namen smo v letu 2019 pripravili akcijo "Skrbno z gozdom!", katere sporočila lahko preberete na spodnjih spletnih straneh.

Naročnik oglasnega sporočila je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.