Sreda, 5. 6. 2013, 13.03
8 let, 7 mesecev
VSO o zadevi Patria: Dogaja se repriza politično motiviranih procesov
V VSO-ju ugotavljajo, da se ob 25. obletnici procesa proti četverici pred vojaškim sodiščem v Ljubljani dogaja "nekakšna repriza politično motiviranih procesov in obsodb", ki temeljijo na slabo skonstruiranih indicih, ne pa tudi na dokazih, so sporočili iz združenja.
"Vrsta skrajno nenavadnih okoliščin, od medijsko napovedanega procesa pred petimi leti do popolnih netočnosti v obsodilni sodbi, da o bizarnih obtožbah o neugotovljenih dneh, neznanih načinih in neidentificiranih načinih komunikacije niti ne govorimo, upravičeno poglablja sum v to, da proces ni sledil pravosodnim, pač pa političnim ciljem," opozarjajo v VSO.
Očitno vnaprej napisana obsodba zato po njihovem mnenju "ne sme in ne more zdržati, če želimo doseči ideale pravne in demokratične države, ki so bili najvišje postavljeni cilji osamosvojitvenih vrednost, ki jih varuje VSO".
Zbor za republiko ob razglasitvi obsodilne sodbe zoper predsednika SDS Janeza Janšo opozarja, da so vsi obdolženi nedolžni, dokler niso izčrpana vsa pravna sredstva oz. sodba ni pravnomočna. V tem trenutku po njihovem mnenju ni mogoče govoriti o krivdi nikogar in je vsakršno namigovanje v tej smeri zgolj del kampanje za osebno diskvalifikacijo. Kot je pojasnil predsednik Zbora za republiko Lovro Šturm, sodna statistika pozna številne primere kazenskih obsodilnih sodb prvostopnih sodišč, ki jih je višje sodišče spoznalo kot pravno nepravilne in jih razveljavilo.
Ob sojenju se je po Šturmovem mnenju tudi pokazalo, da je bila na njem kršena pravica do pravičnega sojenja, saj ni bil izkazan noben dokaz, ki bi obdolženega Janšo povezal z očitanim mu kaznivim dejanjem. Očitno pomanjkljivi opis kaznivega dejanja, ki naj bi bilo storjeno "na neugotovljenem kraju, ob neugotovljenem času neugotovljenega dne, na neugotovljen način", pomeni izničenje možnosti za obrambo in kršitev enakega varstva pravic obdolžencev pred sodiščem, je dodal.
S tem je bila obdolženemu Janši odvzeta temeljna pravica do obrambe, ki jo vsakomur zagotavlja ustava, pravica do poštenega sojenja in pravica do pravičnega sojenja, je navedel predsednik zbora. Napovedal je, da bo Zbor za republiko ukrepal naprej v smeri spoštovanja pravnega varstva; javnost, tudi mednarodno, pa bo ob tem primeru obveščal o kršitvah ustavnih in človekovih pravic v Sloveniji.
Gibanje Vseslovenska ljudska vstaja pozdravlja "pogum tistih tožilcev, sodnikov in tistega dela pravosodnega sistema, ki je v zadnjih tednih in mesecih uspel ohraniti poklicni pogum in strokovno avtonomijo, ne glede na neverjetne politične pritiske, ki so jih bili deležni s strani sedanjih politikov". Pravosodnemu sistemu pa vstajniško gibanje sporoča, da ima pri preganjanju politične korupcije in gospodarskega kriminala popolno podporo ljudstva.
Gibanje pričakuje, da se pravosodni sistem ne bo ustavil samo pri tej sodbi in pri teh procesih, ampak da se bo lotil tudi drugih nerazčiščenih kriminalnih zgodb v času od slovenske osamosvojitve do danes.