Petek, 22. 9. 2017, 8.55
7 let, 3 mesece
Veste, kdo najpogosteje kliče vremenoslovce?
Na agenciji RS za okolje zaznavajo potrese, spremljajo vreme in merijo stanje voda v državi. Na obisku smo se prepričali, kako zelo občutljive so seizmološke naprave, za koliko vnaprej lahko vremenoslovci preverijo vreme in kdo jih najpogosteje kliče.
Potrese merijo na uradu za seizmologijo. Po državi imajo 26 potresnih opazovalnic, te so zelo občutljive in lahko zaznajo že magnitudo 0,1, zaznavajo pa tudi vse močnejše potrese na svetu. Nazadnje so jih naprave opozorile na potres, ki je z magnitudo 7,1 stresel Mehiko.
Zaznali so tudi razstrelitev vodikove bombe v Severni Koreji. Učinke potresov jim pomaga zbiratu 4700 registriranih poročevalcev in tudi posamezniki, ki zbirajo podatke prek spletnih aplikacij. V Sloveniji sicer za potresno najbolj dejavna območja veljajo Zgornje Posočje ter osrednji in jugovzhodni del države. Seizmologi pri nas letno zabeležijo okoli tisoč potresov.
Na Arsu v realnem času spremljajo tudi hidrološke parametre voda. Te dobivajo iz 179 hidroloških in blizu 140 meteoroloških postaj pod državi, ki beležijo vodostaje rek, temperaturo in rečni pretok. V videoprispevku preverite, kaj hidroloških zemljevidih pomenijo rumena, oranžna in rdeča barva.
Največ klicev na dan pa dobijo vremenoslovci, poleti tudi deset na uro. Najpogosteje jih kličejo kmetje in organizatorjji prireditev, pa tudi ljudje, ki odhajajo na dopust. Da so meritve vremena natančne, skrbijo v Arsovem laboratoriju Ta sodijmed najboljše v Evropi.