Četrtek,
10. 4. 2014,
15.01

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

ustavno sodišče referendum

Četrtek, 10. 4. 2014, 15.01

8 let, 8 mesecev

Ustavno sodišče zadržalo izvrševanje odloka o razpisu referenduma o arhivski noveli

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ustavno sodišče je odločilo, da se izvrševanje odloka o razpisu zakonodajnega referenduma o noveli zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih zadrži do končne odločitve sodišča.

O vsebini bo sodišče odločalo absolutno prednostno, so sporočili s sodišča.

"Kot da odloka ni" Kot nam je pojasnil profesor na ljubljanski pravni fakulteti Rajko Pirnat, zadržanje izvrševanja odloka pomeni, da v tem času referendumski roki zdaj ne tečejo, da se referendumska opravila ne izvajajo ter da gre za položaj, "kot da odloka ni". V predpisanem roku referenduma ne pričakuje. Tudi če bi se izkazalo, da je odlok skladen z ustavo in zakonom, je prepričan, da bodo morali določiti nov datum glasovanja. Državni zbor bi moral spremeniti vsaj del glede rokov, kar pa je bistveni del odloka.

Profesor Pirnat pravi, da še nima razdelanega scenarija, če bi potrdili veljavnost odloka, a je ta odločitev po njegovem mnenju zelo malo verjetna. "To je precej močan znak, da bo odlok razveljavljen," pravi Pirnat in dodaja, da je izjemno redko, da bi po zadržanju kakšnega akta odločili, da akt (v tem primeru odlok) drži in da ga ne razveljavijo.

Dvomi, da bodo sodniki odločili o vsebini odloka do 4. maja Pojasnil je, da so ustavni sodniki zapisali, da bi lahko nastale škodljive posledice, če bi referendum izvedli in naknadno ugotovili, da je odlok neustaven. "To bi pomenilo nelegitimnost referendumskega rezultata. S tem bi bil izid referenduma izpodbojen in bi vodil v njegovo razveljavitev v celoti," pojasnjuje Pirnat. Dvomi, da bodo sodniki odločili o vsebini odloka do 4. maja. Pojasnil je, da so ustavni sodniki zapisali, da bodo o vsebini odloka odločali absolutno prednostno, kar pomeni "čim prej", je pa težko določiti, koliko časa bo to trajalo.

Pirnat meni, da so mogoče odločitve, da sodniki potrdijo skladnost odloka z ustavo, odlok popolnoma razveljavijo ali pa delno razveljavijo in naložijo DZ, naj sprejme nov odlok z novim rokom referenduma, lahko pa tudi sami razpišejo nov datum.

Kot so ustavni sodniki zapisali v sklepu, so se za zadržanje odloka odločili, ker bi – če bi se pozneje izkazalo, da so volivci pravico do glasovanja na referendumu uresničili na podlagi protiustavnega predpisa – to krnilo verodostojnost referendumskega izida. Tak referendumski izid bi lahko vodil v njegovo razveljavitev, nastale bi škodljive posledice pri uresničevanju pravice volivcev do glasovanja, ki mora biti izvedena po zakonitem in ustavnoskladnem postopku. Te škodljive posledice bi bile po mnenju ustavnih sodnikov težko popravljive.

Če pa bi se pozneje izkazalo, da odlok ni protiustaven, bi odločitev o zadržanju povzročila, da bi se izvedba referenduma preložila na poznejši čas in bi se določil nov datum glasovanja. Ta posledica pa "sama po sebi niti ne bi pomenila posebej upoštevnih škodljivih posledic", so v sklepu zapisali ustavni sodniki.

Ustavno sodišče je o zadržanju odloka že obvestilo Državno volilno komisijo, ki mora v petek prekiniti nadaljevanje izvrševanja referendumskih opravil, aktivnosti za referendum pa bodo ustavljene. Z DVK so sporočili, da so sklep ustavnega sodišča že prejeli. Okrajne volilne komisije in volilne komisije volilnih enot pa so že obvestili, da prekinejo nadaljevanje izvrševanja volilnih opravil, potrebnih za izvedbo referenduma.