Ustavno sodišče je odločilo, da določba zakona o državnem svetu, ki govori o pravici državnih svetnikov do nadomestila izgubljenega zaslužka, ni v neskladju z ustavo.
Presojo ustavnosti zakona so zahtevali državni svetniki, ki menijo, da bi za opravljanje svoje funkcije morali vsi dobivati enako plačilo, a ustavni sodniki temu niso pritrdili. Državni svet (DS) je vložil zahtevo za oceno ustavnosti zakona o državnem svetu v delu, ki določa, da imajo člani DS pravico do nadomestila izgubljenega zaslužka za čas opravljanja funkcije. Svetniki namreč menijo, da je zakonska določba v neskladju z načelom jasnosti in določnosti ter načelom enakosti pred zakonom.
DS vidi bistvo problema v tem, da zakon ne določa načina izplačevanja nadomestila
Neskladje z načelom jasnosti in določnosti zakonov DS utemeljuje z navedbo, da ni jasno, kako naj bi svojim članom izplačeval nadomestilo izgubljenega zaslužka. Bistvo problema vidi v tem, da zakon ne določa načina izplačevanja nadomestila za izgubljeni zaslužek. Ker so člani DS v različnih položajih (zaposleni, upokojenci, brezposelni ...), naj bi se pojavljale težave pri določanju in izračunavanju višine nadomestila.
Zakonska določba naj bi bila v neskladju s splošnim načelom enakosti pred zakonom
Prav zaradi različnih nadomestil, do katerih so upravičeni državni svetniki, naj bi bila zakonska določba tudi v neskladju s splošnim načelom enakosti pred zakonom. Člani DS namreč opravljajo enako nepoklicno funkcijo, ki vključuje enake pravice in dolžnosti, dobivajo pa različno visoka nadomestila za izgubljeni zaslužek. DS meni, da bi bilo primerneje, če bi za opravljanje nepoklicne funkcije dobivali plačilo po enaki tarifi.
Ustavno sodišče: Funkcija državnega svetnika je častna in se opravlja nepoklicno
Ustavno sodišče (US) v svoji odločbi opozarja, da je funkcija državnega svetnika častna in se opravlja nepoklicno, zato svetnikom tudi ne pripada pravica do plače. Očitku, da je izpodbijana zakonska določba nejasna, US ne more pritrditi. Po presoji sodišča namreč določba povsem jasno in nedvoumno določa, da imajo člani DS dve pravici, in sicer pravico do nadomestila izgubljenega zaslužka za čas opravljanja funkcije in pravico do povračila stroškov. Jasno je, da pravica do nadomestila izgubljenega zaslužka ne pomeni plačila za opravljeno delo in je omejena le na nadomestitev zaslužka tistim članom DS, ki bi bili do njega sicer upravičeni.
Tudi očitek DS, da je določba v neskladju s splošnim načelom enakosti pred zakonom, po mnenju ustavnega sodišča ne drži. Zakonska ureditev namreč pomeni, da državni svetniki svojo funkcijo opravljajo neodplačno. Namen nadomestila pa je, da se članom DS zaradi opravljanja funkcije ne poslabša premoženjsko stanje. V okviru sistema, ki temelji na tem, da državni svetniki kot nepoklicni funkcionarji ne prejemajo nobenega plačila, zato ni mogoče govoriti o neupravičenem razlikovanju med njimi, še opozarjajo ustavni sodniki.