Petek,
22. 2. 2013,
15.17

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

tožilstvo ministrstvo za notranje zadeve

Petek, 22. 2. 2013, 15.17

8 let, 7 mesecev

Ustavni sodniki: Prenos tožilstva pod notranje ministrstvo ni neustaven

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ustavno sodišče je ugodilo pritožbi Franca Kanglerja, ki jo je vložil decembra lani, in potrdilo njegov mandat državnega svetnika.

V obrazložitvi so med drugim zapisali, da zakonska pooblastila državnih tožilcev in njihova zakonsko zagotovljena samostojnost ostajajo nedotaknjeni, tožilstva pa imajo enak pravni položaj, kot so ga imela pred prenosom pod notranje ministrstvo. Zahtevo vložili poslanci PS in SD Zahtevo za ustavno presojo novele zakona o vladi v delu, ki se nanaša na prenos tožilstva iz ministrstva za pravosodje pod ministrstvo za notranje zadeve, so februarja lani vložili poslanci PS in SD. Ustavno sodišče je sicer zahtevo za oceno ustavnosti določb novele zakona o vladi zavrglo, saj sta bili izpodbijani določbi prehodni in sta veljali do uveljavitve sprememb zakona o državni upravi. Ustavno sodišče pa praviloma presoja veljavne zakone.

O določbah zakona o državni upravi, ki se nanašajo na organizacijo in status ter nadzor nad poslovanjem državnega tožilstva, pa je sodišče ugotovilo, da nista v neskladju z ustavo.

Očitek predlagatelja je po mnenju sodišča neutemeljen Očitek predlagatelja, da je izpodbijana zakonska ureditev v neskladju z načeli pravne države, je po mnenju sodišča neutemeljen. Kot je ustavno sodišče zapisalo v obrazložitvi, prenos izvrševanja določenih nalog, ki se nanašajo na državno tožilstvo, z enega ministrstva na drugo, sam po sebi ne pomeni podrejanja državnega tožilstva niti ministru ali ministrstvu, niti vladi, niti vpletanja v funkcijo državnih tožilcev, da samostojno vlagajo in zastopajo kazenske obtožbe.

Zakonska pooblastila državnih tožilcev in njihova zakonsko zagotovljena samostojnost ostajajo nedotaknjeni, zato imajo državna tožilstva in državni tožilci po izpodbijani ureditvi enak pravni položaj, kot so ga imeli pred njeno uveljavitvijo, so zapisali na ustavnem sodišču.

Tudi ustavna zahteva po neodvisni in učinkoviti preiskavi kaznivih dejanj, ki jih storijo policisti, zaradi izpodbijane ureditve ni ogrožena, sodišče navaja v obrazložitvi. Skrb predlagatelja, da naj bi prišlo do sistemskega problema z neodvisnimi in učinkovitimi preiskavami prekoračitve policijskih pooblastil, je tako neupravičena.

Dokler bodo zakoni, ki urejajo konkretna razmerja med ministrom, policijo in državnim tožilstvom, zagotavljali samostojnost državnih tožilcev in samostojnost državnih tožilstev, dotlej tudi koncentracija pristojnosti izvrševanja nalog ministrstva glede tožilstva in glede policije ne bo v neskladju z ustavo, so še zapisali na ustavnem sodišču.