Četrtek, 9. 6. 2011, 16.47
8 let, 7 mesecev
Ugotovitve protikorupcijske komisije zahtevajo ukrepe
Poročilo komisije za preprečevanje korupcije za leto 2010 kaže, da je v Sloveniji največja težava sistemska oz. institucionalna korupcija, katere dolgoletni razvoj je razkrila gospodarsko-finančna kriza. Prav tako pa v komisiji ugotavljajo, da so nekatera podjetja z državo poslovala zlasti v mandatih vlad Antona Ropa in Boruta Pahorja, druga pa v mandatu vlade Janeza Janše.
Nabor ukrepov, ki omogočajo učinkovit boj zoper korupcijo, bo tako po njegovih ocenah kmalu zadovoljiv. Obenem pa je izrazil pričakovanje, da bo vlada izsledke in opozorila protikorupcijske komisije resno preučila in ustrezno ukrepala.
Po njegovem mnenju bi morala ravno protikorupcijska komisija bolj natančno preveriti takšna podjetja, ki se jim promet poveča ob oblikovanju nove vlade. "Tu je povsem jasno, da gre za nek klientelizem in za neke povezave," je poudaril Erjavec, ki je prepričan, da bi morali takšne stvari takoj preiskati in v kali zatreti.
Po mnenju SLS je zato nujna sprememba financiranja političnih strank - te bi se morale v celoti financirati izključno iz državnega proračuna, z enakopravnejšim financiranjem pa bi bilo zagotovljeno demokratično delovanje države.
Po Jelinčičevem mnenju je način poslovanja države s podjetjem, ki so ji blizu, posledica "nezrelosti večine slovenskih politikov, ki so povečini vstopili v politično življenje brez premoženja". Zato je bilo treba poplačati različne usluge, "seveda pa je bilo to plačevanje uslug dvosmerno, tako da je iz majhne pipice konstantno kapljalo v privatne žepe".
Poročilo po mnenju poslanske skupine LDS jasno kaže, na katerih področjih so spremembe potrebne in kakšne te spremembe morajo biti. Kot so pojasnili, je ocena komisije na mestu in mora služiti kot "budnica za vse institucije v tej državi". "Zgolj spremembe na zakonodajni ravni ne bodo in ne morejo spremeniti dane situacije", so poudarili.
Odziv SD in SDS na poročilo protikorupcijske komisije še pričakuje.