Sreda,
23. 9. 2015,
8.55

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

begunci migranti

Sreda, 23. 9. 2015, 8.55

7 let, 1 mesec

Sloveniji dva uradna opomina Bruslja zaradi nespoštovanja azilne zakonodaje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Evropska komisija je sprejela štirideset odločitev v okviru postopkov zaradi nespoštovanja evropske azilne zakonodaje proti 19 državam EU, tudi Sloveniji.

Slovenija je dobila dva uradna opomina, ker komisije še ni obvestila o prenosu direktive o azilnih postopkih in direktive o minimalnih standardih za sprejem prosilcev za azil v svojo zakonodajo.

Uradni opomin je prvi uradni korak v okviru postopka zaradi kršenja evropske zakonodaje. Članice imajo po prejetju prvega opomina dva meseca časa za ustrezen odziv, sicer lahko komisija ukrepa z drugim opominom, imenovanim obrazloženo mnenje. Če tudi ta ne zaleže, lahko članico napoti na Sodišče EU.

Le pet članic je ustrezno preneslo evropska azilna pravila v svojo zakonodajo, zato komisija ukrepa s 40 novimi odločitvami v okviru postopkov zaradi kršenja evropske zakonodaje, 35 pa jih je že odprtih, je poudaril prvi podpredsednik komisije Frans Timmermans. "Solidarnosti ne more biti brez odgovornosti," je izpostavil.

Centri za begunce in migrante praktično prazni Sprejemni in nastanitveni centri po Sloveniji so, potem ko se je migrantski val v zadnjih dneh precej zmanjšal, praktično prazni. Danes ob 7. uri je bilo le v Centru za tujcev v Postojni nastanjenih 23 tujcev, a notranje ministrstvo pričakuje, da se bo val migrantov v prihodnjih dneh znova okrepil.

Državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic je v torek dejal, da Slovenija v prihodnjih dneh pričakuje večjo intenzivnost prihodov. Država ima namreč informacije, da je večje število migrantov na poti prek Srbije proti Hrvaški. V zadnjih dneh je v Slovenijo prišlo približno 3.600 migrantov, ki so državo stali okoli 1,5 milijona evrov.

Slovaška v tožbo zaradi kvot o prerazporeditvi beguncev Po dogovoru o premestitvi 120 tisoč beguncev je še vrsta perečih vprašanj v begunski krizi, s katerimi se bodo danes v Bruslju spopadli voditelji članic EU. Zaščita zunanje meje, finančna pomoč Turčiji, od koder begunci zaradi slabih razmer prihajajo v Unijo, luknjičasta registracija prebežnikov – to je le nekaj teh vprašanj.

Slovaška bo nasprotovala kvotam za prerazporeditev beguncev med članicami Evropske unije in bo na Sodišču EU v Luxembourgu vložila tožbo zaradi načina, kako je bila odločitev sprejeta, je danes po seji vlade napovedal slovaški premier Robert Fico.

V Veliko Britanijo so v torek prispeli prvi od 20.000 sirskih begunce, sprejem katerih je v naslednjih petih letih napovedal London. Gre za begunce iz taborišč v sosednjih državah Sirije, medtem ko Velika Britanija v sistemu prerazporeditve beguncev iz evropskih držav ne sodeluje.

V Avstrijo in na Madžarsko še naprej prihajajo tisoči beguncev Na Madžarsko se predvsem s Hrvaške, od tam pa naprej v Avstrijo zgrinjajo tisoči beguncev. Glede na dopoldanske podatke jih je v torek na Gradiščansko prispelo skoraj 5.000, zjutraj pa je na mejnem prehodu čakalo že novih 2.500. Tudi madžarska policija je v torek zabeležila prihod več kot 5000 beguncev, pretežno s Hrvaške.