Sobota,
25. 10. 2014,
9.12

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Alenka Bratušek

Sobota, 25. 10. 2014, 9.12

7 let, 1 mesec

Skrivnostna Alenka Bratušek: Vsega ne morem razkriti, ker bi bilo potem preveč vroče

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Žal mi je, da je v bitki interesov in v gonji proti meni, v katero so se vpregli vsi, največ izgubila prav Slovenija, je v enem redkih intervjujev dejala nekdanja predsednica vlade Alenka Bratušek.

Nekdanja premierka in kandidatka za evropsko komisarko Alenka Bratušek je v intervjuju za Sobotno prilogo Dela dejala, da je vesela, da je Violeti Bulc uspelo popraviti napako, ki jo je v komisarski zgodbi naredila Slovenija. Ob tem je priznala, da je marsikatero napako naredila tudi sama, vendar je hkrati prepričana, da tudi bistveno drugačen nastop ne bi pomagal spremeniti razvoja dogodkov.

Dve napaki: ni se družila s poslanci, ni obljubljala služb Ena od glavnih napak, ki jo je izpostavila, je bila ta, da se, ker je bila v tistem času še premierka, ni imela časa sestajati z evropskimi poslanci, kot so to delali preostali kandidati za komisarje. Kot drugo napako je navedla, da ni obljubljala služb v kabinetu.

Kot je pojasnila, gre tako to v Bruslju, in ker se pred koncem zaslišanja o zaposlitvah ni želela pogovarjati z nikomer, se ji je, kot je zatrdila, odpovedala tudi njena politična skupina – ALDE.

Ne glede na to, da je Bratuškova ves čas izpostavljala zakulisno dogajanje in metanje polen pod noge, pa je dejstvo, da so njeno zaslišanje v Bruslju ocenili kot zelo slabo. Kot je dejala že za nemški časopis, je tudi za Delo Bratuškova ponovila, da takrat ni bila prava Alenka.

"Zavedati se je treba, da se je po Bruslju v tistih dneh marsikaj dogajalo in govorilo. Ena izmed govoric je bila, da je Slovenija v zastavljeni strukturi Evropske komisije s podpredsedniškim mestom dobila preveč. Žal mi je, da je v bitki interesov in v gonji proti meni, v katero so se vpregli vsi – vlada, politične stranke, mediji in javnost –, največ izgubila prav Slovenija," je povedala nekdanja premierka in kandidatka za evropsko komisarko.

"Ko je Juncker izbral, se je začelo dogajati" Ob tem je Bratuškova ponovno zanikala samopredlaganje za komisarko. Po njenih besedah korupcije ni ugotovila niti Komisija za preprečevanje korupcije. "KPK celo ugotavlja, da bi se na seznam komisarskih kandidatov lahko celo sama predlagala, čeprav ni bilo tako," je dejala in dodala, da je bila edina težava glasovanje oziroma navzkrižje interesov.

"Ko se je oblikoval seznam, ni imela nobena stranka težav s tem. Ko je Juncker izbral, pa se je začelo dogajati," je poudarila Bratuškova.

Sama ne bo kot Janković Glede same prihodnosti Zavezništva Alenke Bratušek je predsednica stranke dejala, da se bodo v prihodnjih dneh pogovorili o nastalem položaju in presodili, kako bo stranka živela naprej. Poudarila je, da ne želi stranke vezati zgolj na svoje ime, saj se takšni primeri ne končajo dobro.

"Dober primer tega je Pozitivna Slovenija, ko Zoran Janković pač ni mogel preboleti dejstva, da ni več predsednik stranke, ki vodi koalicijo in vlado," je povedala in dodala, da stranke ne bo imela za talca.

Tudi poslanci niso vedeli, kaj sprašujejo Bratuškova je spregovorila tudi o samih pripravah na zaslišanje. Dejala je, da se je v kratkem zelo veliko naučila, "vendar v 14 dneh težko postaneš ekspert za energetsko politiko. Tudi iz poslanskih vprašanj je bilo razumeti, da si tudi oni sami ne predstavljajo povsem jasno, kaj energetska unija sploh je," je bila kritična.

Za poznejši odstop se je Bratuškova odločila sama. Prepričana je namreč, da bi Juncker sicer vztrajal do konca. "Odstopila sem, ker nisem zmogla več prenašati vsega, kar se je dogajalo v Bruslju in predvsem v Sloveniji," je dejala.

Nekatere stvari bodo ostale skrivnost Pomemben element njenih težav pred samim zaslišanjem je bil tudi dvig pošte KPK, ki se ni zgodil, čeprav je Bratuškova obljubila, da zavlačevanja ne bo. Kot je pojasnila, sama zavlačevanje razume kot spreminjanje poštnih naslovov in menjanje odvetnikov, da bi se izognili pošti.

Ob koncu pogovora je Bratuškova še dejala, da je popolnoma mirna, ima pa željo povedati tudi svojo plat zgodbe, čeprav vsega ne more razkriti, "ker bi bilo potem preveč vroče". "Nekatere stvari bodo morale ostati skrivnost, morda pa bo kdaj na to temo nastala knjiga, kdo ve," je sklenila.