Okoli 40 sindikalistov in drugih nasprotnikov vladnih reform je pred vladno palačo s tihim protestom in maskami na obrazu zahtevalo delavske pravice in redne zaposlitve.
Politika je dala zeleno luč, da se Slovenija spremeni v kolonijo nizkocenovne delovne sile, pravi Goran Lukič iz ZSSS in opozarja, da se Slovenja spreminja v socialno bombo.
Lukič opozoril na težak socialni položaj slovenskega delavstva
Lukič je v izjavi opozoril na težak socialni položaj slovenskega delavstva, kar se med drugim kaže v Beli krajini in v Podravju. Izpostavil je okoli 40.000 revnih in skoraj 114.000 brezposelnih.
Želeli opozoriti, da ne gre le za številke
Udeleženci protesta so z maskami na obrazu vlado želeli opozoriti, da ne gre le za številke, ampak za realne zgodbe ljudi. "Tisto, kar se sedaj vidi, so maske, toda za maskami so ljudje, ki vsak komaj preživijo," je povedal Lukič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in dodal, da vlada ljudi in delavce spreminja v "pakte za stabilnost in v izhodne strategije".
Zahtevali redno delo in ne malo delo
Protestniki so s transparenti zahtevali redno delo in ne malo delo, ki ga vlada ponuja. Po oceni Lukiča nas je do takega položaja pripeljalo razmišljanje le o stroških dela.
Nekdanja delavka Mure Silva Pučko je prepričana, da je denarja dovolj za vse, le da je nepravilno razporejen. Na vprašanje, kakšne so rešitve za ustvarjanje novih delovnih mest, pa odgovarja s predlogom, naj najprej zaprejo vse tajkune in jim zasežejo premoženje.
Mura je, kot pravi, 15 let konkurirala le na nizkih plačah delavcev, menedžerji pa so imeli enake plače kot tisti v uspešnih podjetjih. Toda Mura ni edini problem, pravi, enako se je zgodilo s celotnim slovenskim gospodarstvom.
Zahtevajo višjo minimalno plačo
Sindikati zahtevajo višjo minimalno plačo. "Pritoževanje" delodajalcev, da te ne morejo zagotoviti, je po Lukičevih besedah krovni dokaz, da je s tem gospodarskim modelom nekaj narobe. Če gospodarstvo delavcem ne more zagotoviti plače za dostojno življenje, potem je to "kriminalno dejanje", pravi.
Pučkova se ob tem sprašuje, ali "ni žalostno, da smo prišli v enak položaj kot po drugi svetovni vojni, ko je našim staršem ameriška vojska dajala pakete mleka v prahu, da so lahko preživeli".
Predsedniku vlade Borutu Pahorju, ki večkrat pravi, da je vladi s socialnimi korektivi uspelo ublažiti naraščanje revščine, Pučkova odgovarja, da smo z Evropo primerljivi le po življenjskih stroških.
"Če Pahor pravi, da ne more preživeti s svojo plačo, potem nima kredibilnosti, da govori o tem, da smo na pravi strani radarja," dodaja Lukič.
Protestnikov ni sprejel noben vladni predstavnik
Protestnikov ni sprejel noben vladni predstavnik, so pa ministra za delo Ivana Svetlika pred ob prihodu na sejo Ekonomsko socialnega sveta pospremili z žvižgi. Minister ob tem verjame, da bodo na referendumu "maske, ki so na nasprotni strani, padle", je dejal novinarjem.