Sobota,
26. 11. 2011,
18.41

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

volitve ustava

Sobota, 26. 11. 2011, 18.41

8 let, 7 mesecev

Simoniti: Nacionalni interes in slaba družba

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Diplomat in profesor Iztok Simoniti je poudaril, da bi si morala država prigarati lojalnost državljanov z uresničevanjem ustave, ki definira nacionalni interes, ki ima zunanjo in notranjo raven.

V pogovoru za Sobotno prilogo Dela se je dotaknil tudi predvolilnega dogajanja v Sloveniji in poudaril, da "politika oži svobodo, trenutno v obliki volilnih obljub, da bo država vitkejša; to pomeni še bolj nesposobna, da zaščiti temeljne pravice državljanov".

"Preprečevati moramo nepravičnost" "Prihodnja oblast bo najprej stanjšala svobodo medijem, da bo imela lažje delo. S tem upada politični razlog za obstoj države. V krizi ne smemo zmanjševati svobode, temveč moramo preprečevati nepravičnost," opozarja nekdanji svetovalec predsednika republike.

"Protidemokratičnost slovenske politike je že dolgo vidna. Politiki se namreč mnogo lažje sporazumejo o tem, kar demokracijo uničuje, kot pa o tem, kar demokracijo krepi," je še kritičen Simoniti in poudarja, da preteklost Slovence še vedno razdvaja.

"Potrebno je biti zelo pozoren na spremembe v EU" Na zunanjepolitičnem področju bi morala Slovenija po njegovih besedah največ energije nameniti EU in Natu. "Potrebno je biti zelo pozoren na spremembe v EU, "zaradi katerih se lahko spremeni mednarodni red. Mislim, na napovedi o Evropi različnih hitrosti. Od 1990 smo porabili že dvajset let, pa Evropa ni niti geopolitični niti razvojno jasna. Ne pozabimo zgodovinske izkušnje, kako države nastajajo in izginjajo; to se je v prejšnjem stoletju v Evropi zgodilo štirikrat, vedno z velik nasilja".

Simoniti je kritičen do ameriškega veleposlanika Zelo kritičen je tudi do ameriškega veleposlanika v Sloveniji Josepha Mussomellija. Glede njegovega pogovora za tednik Reporter oktobra letos, v katerem je dejal, da je težava Slovenije korupcija na visokih položajih, je dejal, da ga kot državljan šteje kot vmešavanje v predvolilno kampanjo na strani ene opcije, kot diplomat pa ga razume kot opozorilo. Po njegovem mnenju tudi niso naključje ocene v ameriških depešah, ki so pricurljale v javnost, in sicer, da je Dimitrij Rupel "nepredvidljiv, impulziven, aroganten, potreben nadzora, čudno neobrušen. "Tako ZDA opozarjajo države in jih preizkušajo," je še dejal Simoniti.