Petek,
31. 1. 2014,
17.29

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

SDS referendum

Petek, 31. 1. 2014, 17.29

8 let, 8 mesecev

SDS zbira podpise za referendum o arhivih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Potem ko je prvak SDS Janez Janša napovedal referendum o arhivski noveli, je stranka prek Twitterja pozvala k oddaji podpisov "proti zaprtju arhivov". Potrebujejo 2.500 podpisov.

Toliko podpisov je namreč potrebnih za začetek postopka za razpis referenduma. V državni zbor jih morajo oddati najpozneje v torek, prav ta dan pa bo državni svet glasoval tudi o vetu na zakon.

SDS je vse, ki želijo oddati podpis proti zaprtju arhivov, pozvala, naj to storijo najpozneje do ponedeljka. Podpis lahko oddajo pri predsednikih odborov SDS ali na sedežu SDS. Ker po novi ustavni ureditvi referenduma ne morejo več zahtevati poslanci, bo SDS morala za zahtevo referenduma zbrati 40 tisoč podpisov državljanov.

Ostra polemika med SDS in NSi Po novi ureditvi so tudi za veljavnost referenduma ostrejši pogoji. Zakon bo na referendumu zavrnjen, če bo proti njemu glasovala večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volivcev.

Zaradi novele zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih, ki jo je DZ sprejel v torek, se je na družbenem omrežju Twitter v preteklih dneh vnela ostra polemika med strankama SDS in NSi. V SDS vztrajajo, da novela tehnično zapira arhive, medtem ko v NSi menijo, da novela arhive bolj odpira kot dozdajšnji zakon.

"Taktični manever za mobilizacijo volivcev" NSi je novelo zato tudi podprla, kar je predsednik SDS Janša označil za sramoto.

V NSi menijo, da je zbiranje podpisov za referendum za SDS zgolj "taktični manever za mobilizacijo volivcev pred evropskimi volitvami". Med drugim poudarjajo, da je na odboru DZ za kulturo poslanec SDS Vinko Gorenak sodeloval pri oblikovanju "spornega" 65. člena novele zakona o arhivih, spomnili pa so tudi, da poslanci SDS zakonu na odboru niso nasprotovali.