Četrtek,
29. 5. 2014,
13.48

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

matura starši dijaki

Četrtek, 29. 5. 2014, 13.48

8 let, 7 mesecev

"Pritisk na mladostnike izvajajo starši, ki nimajo zaupanja"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Obdobje maturitetnih izpitov ni naporno in stresno le za maturante, temveč tudi za njihove starše, ki pa lahko dijakom povzročajo samo še dodaten pritisk.

V soboto se začenja spomladanski rok splošne mature, s tem pa stresa in pritiska polno obdobje. Velike pritiske v tem času čutijo tudi starši maturantov, ki pa zaradi svojih čustev in občutij lahko mladostnikom samo škodijo.

Starši, ne težite Psihologinja Mateja Hudoklin opozarja, da lahko starši med izpitnim obdobjem maturantom in tudi študentom predstavljajo veliko oporo ali veliko oviro. Kot pravi, dijaki že sami v tem stresnem obdobju čutijo veliko obremenitev, zato dodatni pritiski staršev povzročajo samo še dodatno napetost.

"Starši, ki izvajajo veliko pritiska, so zaskrbljeni in pravzaprav svojim otrokom ne zaupajo. S takim načinom želijo vzpostavljati samo dodaten nadzor," opozarja psihologinja in dodaja, da je mladostnikom treba zaupati.

Spustite jih iz vajeti Matura tako ali tako predstavlja zrelostni preizkus, za to pa naj poskrbijo tudi starši, ki naj se umaknejo in pustijo, da maturantje sami poskrbijo, kdaj in koliko se je treba učiti. "Če jim jih do zdaj ni uspelo spodbuditi k učenju, potem tudi med izpiti ne bodo ničesar dosegli," meni psihologinja Hudoklinova.

Predvsem pa naj dijakom ne zbujajo slabe vesti, če si med učenjem vzamejo čas za sprostitev.

V oporo in spodbudo Vendar to ne pomeni, da se morajo starši v tem času povsem umakniti. Njihova vloga je predvsem v tem, da jim stojijo ob strani, so jim v oporo ter jih spodbujajo in motivirajo.