Ponedeljek, 4. 3. 2019, 11.05
5 let, 9 mesecev
Policija bo preverjala varnostne pasove, kako jih pravilno pripnemo?
Za nami je drugi teden v tem letu, ko je črna statistika ostala prazna - na slovenskih cestah namreč ni bilo prometnih nesreč s smrtnim izidom. Marsikateri smrtni izid se da preprečiti z redno uporabo varnostnega pasu. S tem namenom se prav z današnjim ponedeljkom začenja preventivna akcija uporabe varnostnega pasu, ki bo trajala vse do 17. marca 2019.
V okviru akcije bodo policisti v prihodnjih dneh na cestah izvajali poostren nadzor uporabe varnostnega pasu oziroma ustreznih zadrževalnih sistemov. V prvih treh mesecih letošnjega leta so slovenske ceste zahtevale 16 smrtnih žrtev, v enakem obdobju lani pa sedem, so sporočili z Generalne policijske uprave.
Cilj je povečati uporabo varnostnega pasu
Glavni namen akcije je zato povečati uporabo varnostnega pasu v osebnih avtomobilih, še posebej na zadnjih sedežih, tovornih vozilih in avtobusih ter zmanjšati število smrtnih žrtev in hudo poškodovanih v prometnih nesrečah, so zapisali na uradni spletni strani policije.
Po statističnih podatkih naj bi na zadnjih sedežih varnostni pas uporabljalo le 68 odstotkov potnikov. Lani je v Sloveniji med 12 umrlimi potniki le sedem potnikov uporabljalo varnostni pas, od umrlih 33 voznikov osebnih vozil pa je pas uporabljalo 23 potnikov.
Neuporaba varnostnega pasu spada med prometne prekrške in se kaznuje s 120 evri globe.
Kako pravilno uporabiti varnostni pas:
- zgornji del varnostnega pasu mora teči čez sredino rame, ne sme biti preblizu vratu in ne sme zdrsniti z rame;
- spodnji del pasu mora potekati prek bokov, ne prek trebuha;
- zaponka pasu mora biti dobro zapeta;
- pas ne sme biti zvit;
- pas se mora prilegati telesu, kar preverite s hitrim potegom pasu od telesa - ob tem mora med telesom in varnostnim pasom nastati zgolj nekaj centimetrov razmika. Večji ko je razmik, večja je pot, ki jo bo telo prepotovalo ob morebitnem zaviranju, preden ga bo zaustavil varnostni pas.
Več na spletni strani policije.
1