Sreda,
26. 2. 2014,
18.12

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Borut Pahor Državni svet gospodarska kriza

Sreda, 26. 2. 2014, 18.12

8 let, 7 mesecev

Predsednik Pahor je prepričan, da bi se v boju s krizo dalo storiti več

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Regulacija izhoda iz krize gre v pravo smer, a poteka prepočasi, ugotavlja predsednik Borut Pahor. Vse v politiki je zato povabil k razmisleku, kaj lahko storijo več, bolje in zlasti hitreje.

Ko nastopijo hude razmere v naši državi, znamo stopiti skupaj, kar je pokazala tudi zadnja ujma. "Slovenci znamo dati od sebe najbolje. Ali sedaj slovenska politika daje od sebe najbolje? Mislim, da ne, da je lahko boljše," je v nagovoru v državnem svetu ugotavljal Pahor.

Pri tem je opozoril, da vse ni odvisno od zunanjih okoliščin; deloma je, a v tisti meri, ko je odvisno od nas samih, se mu zdi, da slovenska politika še ni pokazala najbolj sposobnega obraza.

Doseženega veliko, a "ne toliko, kot bi si želel" Da bi to uspela, mora po njegovih besedah verjetno uvesti kakšne nove prakse obnašanja, ravnanja. Prepričan je, da bi se dalo storiti več. Sebe in vse v slovenski politiki zato vabi k razmisleku, kaj lahko storijo več, bolje, hitreje, da bi bilo okrevanje boljše in hitrejše.

Po prvem letu svojega mandata predsednik ugotavlja, da je bilo veliko doseženega, a ne toliko, kot bi si želel, "da bi bilo zaprtih več starih zamer in ran, kot jih je, in bi razmišljali o prihodnosti".

Njegovo sodelovanje s parlamentarnimi strankami bi bilo po njegovem mnenju lahko še bolj kakovostno in uspešno, je pa to glede na pristojnosti, ki jih ima predsednik republike, odvisno tudi od njih.

Predsednik napoveduje skupni sestanek strank Na podlagi pogovorov z vodji vseh parlamentarnih strank je za predvidoma konec prihodnjega meseca napovedal skupni sestanek, kjer naj bi prišlo do dogovora med voditelji parlamentarnih strank, da dobi zdravstvena reforma status projekta nacionalnega pomena.

Kot je dejal predsednik, je odprtih zadev toliko, da lahko slovenska politika uspe le, če se osredotoča. Poleg zdravstvene reforme je po njegovem politično pozornost treba osredotočiti tudi na gospodarsko rast.

"Potem ko je Slovenija uspešno zavarovala svoje ime na mednarodnih finančnih trgih in pri finančnih institucijah, ko je pokazala, da lahko sama reši svoje težave v bančnem sistemu, je zdaj nastopil čas, ko bo to obrodilo sadove samo, če bomo z gospodarsko rastjo ustvarjali akumulacijo, zaradi česar bo postajalo zadolževanje smiselno."

Prav tako so po njegovi oceni potrebne tuje investicije. Opaža, da je zelo malo diskusije o konkurenčnosti.

Bi relativno mehek izhod iz krize lahko uspaval ambicije glede modernizacije države? Predsednik je opozoril tudi na nevarnost, "da bi relativno mehek, a skrajno negotov izhod iz gospodarske krize, zlasti na krilih gospodarskih rasti v državah partnericah, prehitro uspaval naše ambicije glede modernizacije naše države in družbe"

Kot je dejal, se Slovenija na vlaku počasnega okrevanja evropskega monetarnega prostora in EU, zlasti na krilih okrevanja večine njenih strateških partneric, počasi začenja vleči iz krize. "Zdaj je zelo bistveno, da nismo prehitro zadovoljni s premalim, da ugotovimo, katere konkurenčne prednosti imamo in kako jih bomo uveljavljali," je še poudaril predsednik.