Sreda,
30. 1. 2013,
13.46

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Celje zdravstvo

Sreda, 30. 1. 2013, 13.46

8 let, 9 mesecev

Povečati je treba pregledanost starejših žensk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Že četrto tradicionalno regijsko srečanje na Celjskem, na katerem je potekal strokovni posvet o problematiki raka materničnega vratu, je poudarilo pomen preventivnih pregledov.

Šestdeset strokovnjakov s področja ginekologije, patologije, citologije in javnega zdravja se je udeležijo četrtega regijskega srečanja na Celjskem, kjer so bili v ospredju podatki o na novo odkritih primerih raka materničnega vratu pri ženskah v celjski regiji.

Udeleženci so izpostavili pomen multidisciplinarnega pristopa pri diagnosticiranju in obravnavi pacientk, kar je pomemben del presejalnega programa za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb na materničnem vratu. Takšen pristop priporočajo tudi evropske in slovenske strokovne smernice.

"V celjski regiji smo uvedli redne kliničnopatološke konference maja 2009. Na teh mesečnih strokovnih sestankih sodelujejo ginekologi, patologi in citologi. Skupaj obravnavamo zahtevne primere, ki jih strokovnjak ne more rešiti sam, brez sodelovanja širšega kroga zdravnikov – ekspertov. Najpogosteje razpravljamo o primerih, kjer gre za neskladje med kliničnim pregledom in preiskavo ter citološkim in histološkim izvidom. Do zdaj smo obravnavali okoli sto primerov. Glede na naše izkušnje je multidisciplinarni pristop zelo pomemben in bi ga bilo treba uvesti tudi v druge slovenske regije," je povedala prim. doc. dr. Alenka Fokter, ki nadzoruje delo citološkega laboratorija za pregled brisov materničnega vratu v Splošni bolnišnici Celje.

Na Celjskem na tak način uresničujejo program Zora, s katerim želijo doseči, da bo od 70 do 80 odstotkov žensk, starih od 20 do 64 let, enkrat na tri leta opravilo ginekološki pregled in odvzem brisa materničnega vratu za citološki pregled. Novih primerov raka materničnega vratu je v celjski regiji na sto tisoč žensk nekoliko več, kot je povprečje v Sloveniji. Pa vendar se je število primerov v prvih osmih letih delovanja programa Zora zmanjšalo za dobro tretjino, kar je po mnenju udeležencev tudi za evropska merila izvrsten dosežek. Razloge za pogostejše zbolevanje lahko iščemo tudi v okuženosti žensk z virusom HPV.

"A kljub veliki pregledanosti žensk, ki na primer na Celjskem znaša okoli 75 odstotkov, moramo biti pozorni na ženske, starejše od 50 let. Te se v ponujenem programu slabo odzivajo, čeprav jih rak materničnega vratu še vedno ogroža," opozarja izr. prof. dr. Maja Primic Žakelj, vodja epidemiologije in registra raka z Onkološkega inštituta Ljubljana.