kaya kamenarič

Nedelja,
11. 2. 2018,
10.36

Osveženo pred

6 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,42

6

Natisni članek

Natisni članek

grafiti Mestna občina Ljubljana redar

Nedelja, 11. 2. 2018, 10.36

6 let, 9 mesecev

Če vas dobijo pri tem početju, boste plačali več kot 200 evrov kazni #foto #video

kaya kamenarič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,42

6

Grafitarnica | Foto Nejc Ketiš

Foto: Nejc Ketiš

S pisanjem po objektih se bo vaša denarnica spraznila za malo več kot 200 evrov. Vendar to pisanja po stenah ne prepreči vsakemu, v lanskem letu smo za odstranjevanje grafitov v Ljubljani porabili petdeset tisoč evrov. Kljub temu je na določenih predelih Ljubljane dovoljeno ustvarjati z grafiti. Preverili smo, kakšne so kazni in kje je grafitiranje dejansko dovoljeno.

"Eden izmed bolj motečih dejavnikov v urejenih mestnih predelih je prav grafitiranje, točneje, čečkanje po fasadah, ki v tem primeru predstavlja obliko vandalizma," so nam povedali na Mestni občini Ljubljana (MOL).

Na oddelku za kulturo pravijo, da takoj odstranijo vse grafite v ožjem središču in tiste, ki vsebujejo sovražni govor. Za odstranjevanje grafitov je zadolženo Javno podjetje Snaga, ki ima kot pogodbeni izvajalec sklenjen okvirni sporazum s podizvajalcem, podjetjem Sisapi.

grafiti | Foto: Branka Grbin Foto: Branka Grbin

V preteklem letu smo za odstranjevanje grafitov plačali 50 tisoč evrov

"Grafitov se ne barva, temveč se jih odstrani po postopkih čiščenja s peskanjem, paro in biološko razgradljivimi geli. Po opravljenem odstranjevanju grafitov se po potrebi obnovi barva na fasadah," so nam povedali na občini in pri Snagi.

V preteklem letu je bilo očiščenih in zaščitenih skupno 3.832 kvadratnih metrov grafitiranih površin. Grafiti so se znašli po vsej Ljubljani; od Križank do Petkovškovega nabrežja, Čopove ulice pa vse do različnih podhodov in nadvozov železniških prog. Skupno na več kot 35 različnih površinah Ljubljane, stroški čiščenja pa so znašali 48.228 evrov.

Največ denarja v zadnjih sedmih letih smo za odstranjevanje grafitov plačali v letu 2012, ko so stroški za čiščenje 9.326 kvadratnih metrov znašali kar 78.558 evrov.

infografika grafiti denar | Foto:

Sicer pa problem grafitiranja javnih površin po oceni občine ostaja na podobni ravni kot v predhodnih letih.

Nadzor izvajata Policija in Mestno redarstvo MOL

Tako policist kot mestni redar lahko kršitelja, ki riše ali piše po zidovih, oglobita po določilih zakona o javnem redu in miru. "Mestno redarstvo v dnevnem času zagotavlja patruljo, ki opravlja nadzor v mestnem središču. V nočnem času pa nadzor izvaja v mešanih patruljah s pristojno policijsko postajo, in sicer Policijsko postajo Ljubljana Center," pravijo na občini.

Pred nekaj leti je na dan prišla celo ideja, da bi za preprečevanje dejanj vandalizma oziroma pomoč za odkrivanje storilcev vzpostavili videonadzor. "Videonadzor v mnogo primerih ni izvedljiv, saj moramo upoštevati veljavno zakonodajo na področju videonadzora javnih površin, ki vsebuje precej omejitev," pa dodajajo na mestnem redarstvu. 

Redar | Foto: Ana Kovač Foto: Ana Kovač

Do zdaj so kršitelje že večkrat ujeli pri grafitiranju in jim izdali plačilni nalog. Sankcija za tako ravnanje je predpisana v 13. členu in znaša 208 evrov oziroma še več, če gre za vzbujanje nestrpnosti.

Zakon o varstvu javnega reda in miru:

  • 13. člen (pisanje po objektih)
    Kdor piše ali riše po zidovih, ograjah ali drugih javno dostopnih krajih, razen na krajih, kjer je to dovoljeno, se kaznuje z globo 208,64 evra.
     
  • 20. člen (vzbujanje nestrpnosti)
    Če so dejanja iz 6., 7., 12., 13. in 15. člena tega zakona storjena znamenom vzbujanja narodnostne, rasne, spolne, etnične, verske, političnenestrpnosti ali nestrpnosti glede spolne usmerjenosti, se storilec kaznujez globo najmanj 834,58 evra.

Policija obravnava vsako prijavo, hkrati pa tudi odreagira na zaznane kršitve. Na kraju kršitve se ne glede na vsebino in način pisanja grafitov loti ugotavljanja, če gre za prekršek ali kaznivo dejanje. Policisti ob vsaki prijavi začnejo aktivnosti za izsleditev storilca - opravijo ogled kraja, zbirajo obvestila in zavarujejo morebitne sledi.

Video: grafiti po Ljubljani (Ljubljana Graffiti Tour from Bob R on Vimeo.)


"Grafiti se največkrat pojavljajo v urbanih okoljih in na vidnih mestih, kjer vsebina grafita lažje doseže večjo množico ljudi, kar je največkrat tudi njihov namen," pa so nam povedali na Policijski upravi (PU) Ljubljana. 

Največ težav z nedovoljenim grafitiranjem mestno redarstvo opaža predvsem v mestnem središču, na Trubarjevi cesti oziroma v širši okolici Roga: "Sicer pa je grafite mogoče opaziti ne le v pritličnem delu stavb, temveč tudi višje, veliko se jih na žalost pojavlja tudi na prometni signalizaciji in na drugih objektih ter spomenikih."

Iz JZ Turizma Ljubljana, so povedali, da so kar nekaj denarja namenili odstranitvi grafitov s turistične signalizacije. V letu 2015 so v ta namen plačali 2.486 evrov, v letu 2016 pa 1.366,40 evra.

znak, grafiti, nalepke, železnice | Foto: Srdjan Cvjetović Foto: Srdjan Cvjetović

"Grafitiranje je sestavni del urbane kulture"

V Mestni občini Ljubljana pa se zavedajo, da je, kot pravijo sami, "grafitiranje del umetniškega likovnega izraza in sestavni del urbane kulture." Prav zato so v sodelovanju s predstavniki grafitarjev konec leta 2011 izbrali in določili prostore na 13 javnih lokacijah, na katerih je grafitiranje dovoljeno. "S tem smo želeli spodbuditi tudi dvig kakovosti grafitiranja in obogatiti podobo javnih prostorov," so še dodali. 

Površine v Ljubljani, kjer je grafitiranje dovoljeno:

1. Šiška – podhod pod Celovško cesto pri Kinu Šiška
2. Vič / Dolgi most – betonski stebri avtocestnega mostu, na končni postaji avtobusa št. 6
3. Bežigrad – podvoz pod železniško progo na Drenikovi
4. Moste – podvoz pod železniško progo na Kajuhovi
5. Center – Trnovski pristan, betonski zid ob pločniku
6. Center – O.Š. Trnovo, zid ob parkirišču
7. Šentvid – podhod pred predorom Šentvid
8. Center – transformatorska postaja pri OŠ Trnovo, na parkirišču ob igriščih
9. Vič/Rožna dolina – podvoz pod železniško progo na Erjavčevi (smer Prešernova–Večna pot)
10. Vič/Rožna dolina – podhod pod železniško progo (smer Cesta v Rožno dolino–Oražnova)
11. AKC Metelkova – notranji zidovi ob košarkarskem igrišču, na notranji strani kompleksa Metelkova mesto
12. ROG – Trubarjeva 74, notranji zidovi kompleksa tovarne ROG
13. Strelišče na Dolenjski cesti (zunanje betonske stene, ki gledajo na parkirišče), ki je posebej namenjeno navijaškemu grafitiranju.

Merila za določanje primernih lokacij

Podžupan Janez Koželj pravi, da je meril več: "Poglavitno je, da so to oporni zidovi in zidane ograje primerne dolžine in višine, kjer se grafiti že dalj časa pojavljajo, še posebej v območjih, ki so v bližini zbirališč grafitarskih skupin."

K površinam, kjer je dovoljeno grafitiranje oziroma slikanje muralov, sodijo tudi slepe fasade. "Z izborom razpoložljivih, pretežno javnih površin, hočemo grafitarskim skupinam sporočiti, da razumemo in dopuščamo tudi to obliko ulične umetnosti, ki je del sodobnega izražanja in sporočanja v smislu spoštovanja pravice do mesta za vse družbene skupine," dodaja Koželj.

Marcos Tavares, grafit | Foto: Matjaž Vertuš Foto: Matjaž Vertuš

Pojavljajo se predvsem politično angažirani grafiti

"Zanimivo in pomenljivo je, da se na teh lokacijah pojavljajo predvsem politično motivirani oziroma angažirani grafiti," še opaža Koželj, ki pojav grafitiranja spremlja tudi v funkciji zelenega nadzornika in ponavljanje novih grafitov na nabrežjih, mostovih, javnih stavbah in spomenikih javlja pristojni službi.

"Radi bi poudarili, da je sama vsebina grafitov ali njihova sporočilna vrednost različna. Določeni grafiti so izključno prikaz umetniškega izražanja posameznika, ki na takšen način prenašajo določeno subkulturno gibanje; spet drugi pa s svojo vsebino opozarjajo na politične in družbene dogodke oziroma razmere," so sporočili iz PU Ljubljana.

V nasprotju z drugimi evropskimi mesti se v Ljubljani grafiti pojavljajo po vsem mestu, tudi v najožjem mestnem središču in na mestnih spomenikih: "Rišejo se povsod, na fasadah, v pritličjih in celo v nadstropjih, na zidovih, prometnih znakih, cestnih in informativnih tablah, na vratih, izložbah, oknih, na stopnicah, ograjah, celo na tlakih in drevesih. Brez izjeme, brez spoštovanja!"

Grafit | Foto: Bojan Puhek Foto: Bojan Puhek

Umetniškemu grafitiranju oziroma umetniškim intervencijam v javnem prostoru so v zadnjem času namenili tudi nekatere fasade, kot sta tista na Mahrovi hiši in na Trgu MDB. "Grafitiranje kot obliko umetniškega izražanja podpiramo, medtem ko do vandalizma velja ničelna stopnja tolerance," so še poudarili na občini.

Za posebne prostore, namenjene grafitiranju, so se med drugim odločili tudi zato, ker je Ljubljana, kot pravijo, v zadnjih letih predvsem v starem mestnem jedru dobila novo, urejeno podobo: "Obnovljenih je veliko fasad, zato želimo takšno podobo mesta ohraniti."

Milivoje Novaković Grafit | Foto: Bor Slana Foto: Bor Slana