Ponedeljek, 19. 10. 2015, 8.12
11 mesecev, 3 tedne
Oxford sprejema sirske akademike. Kaj pa Slovenija?
Britanski mediji so gesto Oxforda primerjali s časom, ko je ista univerza v 30. letih prejšnjega stoletja ponudila zatočišče velikemu znanstveniku Albertu Einsteinu, ki je bežal pred nacisti.
Begunci, ki trenutno množično prihajajo v Evropo, se umikajo pred vojnimi razmerami v Siriji. Med njimi so nekateri visoko izobraženi, veliko je tudi mladih, ki so v želji po boljšem življenju pripravljeni študirati.
Je v interesu slovenskega visokega šolstva, da bi povabili sirske akademike tudi v Slovenijo? Jim tukaj ponudili delo? Smo pripravljeni in zmožni v Slovenijo povabiti tudi znanja željne študente?
28. septembra je potekala rektorska konferenca, kjer je Zavrtanik ministrici za izobraževanje Maji Makovec Brenčič postavil vprašanje o proaktivnem odnosu univerz do begunske problematike v Sloveniji.
Danilo Zavrtanik namreč meni, da bi Slovenija lahko naredila podobno kot Oxford, a se boji, da tega ne bomo storili.
"Če bi bila Slovenija pametna, bi lahko vse štiri univerze skupaj sprejele 500 beguncev študentov. Samo za našo univerzo lahko ponudim, da sprejme 200 študentov. S pomočjo države bi jim plačali stroške šolanja in življenja v Slovenji. Moje besede žal niso padle na plodna tla, mogoče sem ministrico presenetil, a odgovor, da bodo premislili, ni ravno na mestu."
Dodajajo, da so univerze samostojne ustanove, zato se lahko same odločijo, ali bodo povabile akademike in študente. Po njihovih navedbah je ena temeljnih prioritet na področju visokega šolstva prav njegova internacionalizacija.
"Ali jih bo skozi koridor vse poslala na sever in čakala, kaj bo prišlo nazaj s kvotami, ali pa bomo zavzeli proaktivno vlogo in zadržali v Sloveniji mlade begunce, ki si želijo šolanja. Mogoče bodo kasneje ostali v Sloveniji, se tukaj poročili in služili denar. Demografske številke nam kažejo, da nas bo vedno manj, tako da potrebujemo nove ljudi."
Rektor Zavrtanik še meni, da slovenska vlada probleme rešuje preveč formalno, preveč načrtuje aktivnosti za vnaprej, meni, da je treba stopiti v akcijo takoj. "Zakaj se ne bi vsaj enkrat primerjali z Oxfordom?"
"Ob podpori British Councila in drugih organizacij na področju visokega šolstva ponujajo štipendije in različne izobraževalne programe doma in tudi v tujini. Na Univerzi v Ljubljani ocenjujemo, da imamo dobro razvite mehanizme za sodelovanje s tujci, ki omogočajo tudi integracijo beguncev," je povedala Tanja Mihalič, prorektorica Univerze v Ljubljani, in nadaljevala, da v primerjavi z Oxfordom največji univerzi v državi za zaposlovanje akademikov iz Sirije primanjkuje finančnih sredstev.
Zato pa rektorska konferenca v sodelovanju z ministrstvom Makovec Brenčičeve pripravlja potrebne aktivnosti za omogočanje vpisa tujih študentov beguncev na visoke šole, dodaja Mihaličeva.
Pomočnik rektorja Gregor Kos je celo prepričan, da si takšno zaposlovanje lahko privoščijo le univerze z večstoletno zgodovino, ki nimajo težav s financiranjem in ki ne delujejo znotraj držav, ki izvajajo varčevalno proračunsko politiko, kot je to primer Slovenije.
"Še lažje to izvajajo zasebne univerze, ki v nasprotju od javnih niso odvisne od proračunskih sredstev."
A Kos ob tem poudarja, da lahko osebe z mednarodno zaščito v Republiki Sloveniji kandidirajo za vpis na univerzo na enak način kot slovenski državljani in državljani članic Evropske unije.
"Kot zasebna visokošolska ustanova brez državnega sofinanciranja si daljše angažiranje težje privoščimo, kar pa ne izključuje možnosti angažmaja tudi sirskih akademikov kot gostujočih profesorjev na DOBA Fakulteti v prihodnje."