Sreda, 23. 9. 2015, 16.17
7 let, 1 mesec
Novi proračun: Še več v pravosodje, tretjino več za subvencije
Finančni minister Dušan Mramor kot prioritete proračunov za prihodnji dve leti (tudi z vidika migrantske in begunske krize) postavlja varnost ljudi in premoženja, poplavno varnost, zdravje, pravosodje, infrastrukturo in izobraževanje. Manj denarja bo v prihodnje namenjenega za promet, varstvo okolja in zdravstvo.
To naj bi bil po krizi prvi proračun, ko naj bi Slovenija lažje zadihala, pravi minister. Zagotavlja, da se bodo za veliko večino ministrstev izdatki lahko povečali. Iz gospodarstva pa prihajajo kritike, da je proračun premalo investicijsko naravnan.
Mramor odgovarja, da je bil predviden padec investicij v letu 2016 pričakovan. Lani in letos so namreč sredstva, ki so še ostala iz prejšnje finančne perspektive, večinoma namenili za investicije, je pojasnil. Zdaj začenjajo nov cikel, v katerem so sredstva bistveno manjša.
A včeraj so se sindikati javnega sektorja z vlado dogovorili, da iz zakona o izvrševanju proračuna umaknejo varčevalne ukrepe pri plačah. Vsota, namenjena za plače, bo tako še predmet pogajanj.
"Da bo minister Mramor dobil dodatnih 200 milijonov evrov v obliki davkov, me ne čudi. To je bilo pričakovano. S tem bo zmanjševal proračunski primanjkljaj, k čemur smo se tudi zavezali," komentira Polanec.
Polanec je kritičen: "Če v pravosodju ne izpelješ pomembnih reform, takšnih, ki spremenijo način odločanja, je treba investirati dodatna sredstva, da se zamude skrajšajo. Pravosodje bi morali urediti tako, da se ljudem ne bi zdelo več smiselno zavlačevati postopkov. Žal pravniki premalo razumejo matematiko in ekonomijo, da bi to naredili."
Ekonomist Matej Kovač opozarja, da so subvencije smiselne, ko država financira eksternalije (stranske koristi za vse), ki jih neka dejavnost prinaša, ali ko se podjetjem zmanjša tveganja, da se vložek v neko novo dejavnost s koristnimi širšimi stranskimi učinki ne bi nikoli povrnil (sunk costs). "Največja nevarnost subvencij je, da postanejo rente. Potem so ovira razvoju in navaden proračunski transfer političnim izbrancem," je prepričan Kovač.